27 Eylül 2022 Salı

Nijerya’da Hristiyanların Yaşadığı Köye Saldırı

8 Kişi Öldürüldü

Yerel kaynaklara göre, 3 Mayıs Salı akşamı, Radikal grupların çoğunlukta olduğu Batı Afrika bölgesindeki militanlar (ISWAP), kuzeydoğu Nijerya’da ağırlıklı olarak Hristiyanların yaşadığı bir köye saldırıda bulundu.

Saldırıda sekiz kişi öldürüldü.

Radikal gruplar tarafından yapılan saldırıların çoğu Nijerya’nın Borno eyaletinde bulunan ve Hristiyanların yoğun yaşadığı Chibok bölgesine yapıldı. Bölge sakinleri, militanların saat 18.00’den sonra Kautikari kasabasına baskın düzenleyerek yalnızca insanları öldürmekle kalmayıp mülkleri yağmaladığını ve birçok evi yıktığını söyledi.

Bölge sakini Musa Nkeki adındaki bir adam, Morning Star News’e yazdığı mesajında, “Kautikari topluluğu şu anda Boko Haram (ISWAP) teröristleri tarafından saldırıya uğruyor. Tanrı’nın müdahalesi için acilen duanıza ihtiyaç var” dedi.

Bölge sakini Yohanna Daniel, Morning Star News’e “Çok geç olmadan lütfen güvenlik müdahalesine ihtiyacımız var” diye mesaj attı.

İki Nijeryalı vatandaş, yüzlerce kişinin bölgeyi terk ettiğini söylerken Yohanna Daniel, öldürülenlerin Yanta Ali, Mallum Dzakwa, Dawi Pogu, Lado Manu, Joshu’a Sanda, Tabji Mutah, Albert Tabji ve Ngwaksa Aboku olduğunu belirledi.

Yerel kaynaklar Daily Trust gazetesine, birçok kişinin hala kayıp olduğunu ve saldırganların bir askeri üssü yaktığını söyledi.

Nkeki, Morning Star News’e, militanların 18 Nisan’da Yimirmugza köyüne saldırarak 6 Hristiyanı kaçırdığını, bu olaydan bir aydan kısa bir süre içinde ise Chibok bölgesinde gerçekleşen ikinci saldırının olduğunu belirtti. Nkeki, “Gördükleri herkese ateş açtılar, tüm Hristiyanlar sakinleri hayatları için kaçmaya başladı. Saldırının sonunda militanlar Godwin Isa’ac adında bir Hristiyanı öldürdüler ve altı kızı kaçırdılar” diye belirtti.

Kaçırılan altı kızın, hepsinin bir aileden olan Christiana Fali, Rhoda Fali, Hannatu Fali ve Lydia Fali ile Asabe Sunday ve Rifkatu John olduğunu belirledi.

Militanlar ayrıca hayvan, yiyecek ve değerli eşyaları da götürdükleri belirtildi. 

Open Doors’un 2022 Dünya İzleme Listesi raporuna göre Nijerya, geçen yıl (1 Ekim 2020 – 30 Eylül 2021) inançları için öldürülen Hristiyanlarda bir önceki yıl 3.530’dan 4.650’ye çıkarak dünya sıralamasında birinci oldu. WWL raporuna göre, kaçırılan Hristiyanların sayısı da bir önceki yıl 990’dan 2.500’e çıkarak Nijerya’da en yüksek seviyeye ulaştı.

Rapora göre Nijerya, saldırıya uğrayan kilise sayısında 470 vakayla sadece Çin’i izledi.

Hristiyan olmanın en zor olduğu ülkelerin 2022 Dünya İzleme Listesi’nde Nijerya, bir önceki yıl 9 numaradan yedinci sıraya, şimdiye kadarki en yüksek sıraya yükseldi. (Christian Today)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi