5 Aralık 2023 Salı

Nijerya’da İki Ayda 60’tan Fazla Hristiyan Katledildi

Nijerya’nın Benue eyaletinde son birkaç ay içinde çok sayıda Hristiyan kaçırıldı veya yerinden edildi, en az 68 Hristiyan ise katledildi.

Aid to the Church in Need (ACN), Makurdi’de yaşayan Episkopos Wilfred Chikpa Anagbe’den, durumun ciddiyetini vurgulayan ve Nijeryalı yetkililerin etkisizliğine işaret eden bir rapor aldı.

Çatışmalar ve Güvensizlik

Bu sorunun merkezinde, genellikle Fulani militanların Nijerya’nın orta bölgesindeki Hristiyan çiftçilere yönelik saldırıları var. Çatışmalar yüzyıllar öncesine dayanıyor, ancak son yıllarda oldukça yıkıcı ve ölümcül hale geldi. Son yıllarda Nijerya, özellikle kuzey ve orta bölgelerinde güvensizlikle mücadele ediyor. Sıkıntılar, Boko Haram’ın aşırılık yanlısı militanlarının eylemleriyle başladı.

Episkopos Anagbe, saldırıların dini boyutunun altını çizerek, dini inancın güney ve kuzey kesim arasındaki durumu ağırlaştırdığını ve çatışmaların çoğunun, verimli arazilerden oluşan orta bölgede gerçekleştiğini belirtti. Episkopos, ‘‘Fulani militanlar tarafından gerçekleşen cinayetlerin, yerinden edilmenin ve mülklerin tahrip edilmesinin ölçeği, Nijerya’daki Hristiyan toplulukların nüfusunu azaltmayı ve toprakları ele geçirmeyi amaçlıyor. Hatta bazı militanlar Hristiyanları topraklarından sürmek olan gerçek amaçlarını gizlemek için çoban kılığına giriyor’’ dedi. Episkopos Anagbe, hükümetin bu konuda harekete geçme konusundaki başarısızlığını kınadı.

Güvensizliğin Sonuçları

Saldırıların yol açtığı güvensizlik karşısında Episkopos Anagbe, ‘‘Benue eyaleti, ulusun gıda sepeti olarak biliniyor ama terör olayları, gıda arzını etkiliyor. Kendilerini ve ailelerini geçindirebilen çiftçiler, artık yardım kampanyaları ile yaşamlarına devam ediyor. Yoksulluk, birçoklarını insan onuruna yakışmayan bir duruma düşürdü’’ dedi.

Benue’nin başkenti Makurdi, yerinden edilmiş insanların yüzde 80’ini barındırıyor. Mali zorluklara rağmen, Kilise, yiyecek ve yerinden edilmiş çocuklara burs sağlamak dâhil olmak üzere, ihtiyaç sahiplerine elinden gelenin en iyisini yapıyor. Bazı yerleşim yerlerinde yerinden edilmiş kişilerin ruhsal ihtiyaçlarını karşılayan bir cemaat de var. Episkopos, sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak için mobil klinik satın almayı umuyor. Ancak, bölgedeki istikrarsızlık hizmeti engelliyor.

Tüm yaşananlara rağmen ACN, yerel kiliseyi desteklemeye devam ediyor. 2021 yılında Nijerya’nın farklı bölgelerinde 105 projeye destekte bulundu. Hristiyanların acıları hakkında bilgi platformu kuran ACN, yerel Kilise yetkililerinin uluslararası etkinlikler sırasında dini özgürlük ve Hristiyan zulmü hakkında konuşmalarına yardımcı olmaktadır.

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi’nin Sevgi Sofrası

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi'nin "Madağ"ı (Sevgi Sofrası), Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetindeki Surp...

İzmir’de Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı

İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası’nda 2 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’de "Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı" İzmir Başepiskoposu...

Endonezya’daki Devlet Daireleri Geçici İbadethane Olarak Kullanılabilecek

Endonezya Din İşleri Bakanı Yakut Cholil Qoumas, devlet dairelerinin azınlık gruplar tarafından geçici ibadethane olarak kullanılabileceğini bildirdi....

Silahlı Militanlar Hristiyanları Hedef Alıyor

Silahlı militanlar, Nijerya'nın Zamfara eyaletindeki Mutunji topluluğundan 100'den fazla kişiyi kaçırdı. Yerel kaynaklara göre, topluluk liderlerinden bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi