27 Ocak 2022 Perşembe

Nijerya’da Köylüler, Kilise Kalıntılarında İbadet Etti

Nijerya’nın Nzhweruvo köyünde yerinden edilen 111 Hristiyan, Winning All Nzhweruvo Kilisesi’nin yanmış kalıntılarında ibadet etmek için toplandı.

Nijerya’nın Plateau Eyaleti’nin başkenti Jos’un yaklaşık 27 kilometre kuzeybatısında bulunan kilise, 15 Haziran ile 4 Ağustos arasında uğradığı bir dizi saldırının ardından tamamen harap oldu. Ezra 3:10-13 bölümünden paylaşım yapan Pastör Reverend Gayus Kwa Kese, inanlıları ‘Tanrı’nın lütfuyla evlerine geri dönmeye’ teşvik etti. Pastör, vaazında insanları geri dönmeye, evlerini yeniden inşa etmeye ve kiliseyi restore etmeye çağırdı. Topluluk lideri Sunday Ki, inanlıların yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek, ‘‘Hükümet Hristiyanları yıllarca yüzüstü bıraktı ve onları saldırganların insafına bıraktı’’ dedi.

Bu yaz, Fulani militanları Nzhweruvo köyüne ve çevre bölgelerine acımasızca saldırdı. Militanlar, yaklaşık 600 kişinin yaşadığı köyde elliden fazla evi ateşe verdi. Yaşanan saldırılara güvenlik güçleri yaklaşık dört saat boyunca müdahale etmedi. Fulani militanlarının 600’den fazla kilise üyesini yerinden ettiği ve 67 kişiyi öldürdüğü açıklandı.

ICC ile ilişkili biri yakın zamanda cemaat üyelerinin durumunu araştırdığında evlerin yandığını, yiyecek depolarının yıkıldığını ve iş merkezlerinin yakıldığını gördü. Pastör Kese, Nijerya kolluk kuvvetlerinin ve adalet sisteminin Fulani militanlarını desteklediğini söyledi. Pastör, halkın inanç özgürlüğünden yararlanabilmesi için Fulani militanlarının tutuklanması gerektiğini belirtti.

Eşi ve oğlu Fulani militanları tarafından öldürülen Celina Ishaku, Nzhweruvo köyündeki son kilise hizmetine katılmaktan memnun olduğunu söyledi. Cemaati için yardım isteyen Ishaku, eve dönmek istediğini ancak her şeyini kaybettiğini belirtti.

Pastör Kese, ‘‘Fulani çobanlar, inancımızdan dolayı bizi öldürüyor’’ diyerek Hristiyanlara inançlarına sadık kalmalarını ve İsa Mesih uğruna yaşamlarını feda etmeye hazır olmalarını söyledi. (persecution.org)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi