30 Haziran 2022 Perşembe

Nijerya’da Köylüler, Kilise Kalıntılarında İbadet Etti

Nijerya’nın Nzhweruvo köyünde yerinden edilen 111 Hristiyan, Winning All Nzhweruvo Kilisesi’nin yanmış kalıntılarında ibadet etmek için toplandı.

Nijerya’nın Plateau Eyaleti’nin başkenti Jos’un yaklaşık 27 kilometre kuzeybatısında bulunan kilise, 15 Haziran ile 4 Ağustos arasında uğradığı bir dizi saldırının ardından tamamen harap oldu. Ezra 3:10-13 bölümünden paylaşım yapan Pastör Reverend Gayus Kwa Kese, inanlıları ‘Tanrı’nın lütfuyla evlerine geri dönmeye’ teşvik etti. Pastör, vaazında insanları geri dönmeye, evlerini yeniden inşa etmeye ve kiliseyi restore etmeye çağırdı. Topluluk lideri Sunday Ki, inanlıların yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek, ‘‘Hükümet Hristiyanları yıllarca yüzüstü bıraktı ve onları saldırganların insafına bıraktı’’ dedi.

Bu yaz, Fulani militanları Nzhweruvo köyüne ve çevre bölgelerine acımasızca saldırdı. Militanlar, yaklaşık 600 kişinin yaşadığı köyde elliden fazla evi ateşe verdi. Yaşanan saldırılara güvenlik güçleri yaklaşık dört saat boyunca müdahale etmedi. Fulani militanlarının 600’den fazla kilise üyesini yerinden ettiği ve 67 kişiyi öldürdüğü açıklandı.

ICC ile ilişkili biri yakın zamanda cemaat üyelerinin durumunu araştırdığında evlerin yandığını, yiyecek depolarının yıkıldığını ve iş merkezlerinin yakıldığını gördü. Pastör Kese, Nijerya kolluk kuvvetlerinin ve adalet sisteminin Fulani militanlarını desteklediğini söyledi. Pastör, halkın inanç özgürlüğünden yararlanabilmesi için Fulani militanlarının tutuklanması gerektiğini belirtti.

Eşi ve oğlu Fulani militanları tarafından öldürülen Celina Ishaku, Nzhweruvo köyündeki son kilise hizmetine katılmaktan memnun olduğunu söyledi. Cemaati için yardım isteyen Ishaku, eve dönmek istediğini ancak her şeyini kaybettiğini belirtti.

Pastör Kese, ‘‘Fulani çobanlar, inancımızdan dolayı bizi öldürüyor’’ diyerek Hristiyanlara inançlarına sadık kalmalarını ve İsa Mesih uğruna yaşamlarını feda etmeye hazır olmalarını söyledi. (persecution.org)

Yüzlerce Kadın Mahkûm Vaftiz Edildi

‘God Behind Bars’ adlı hapishane hizmetleri, mahkûmları İsa Mesih ile tanıştırmak için ülke çapındaki kiliselerle birlikte çalışıyor....

Kiliseler, Kürtaj ile Mücadele Ediyor

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İngiltere ve Galler için en son kürtaj rakamlarını yayınladı. Buna göre, 2021'de...

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Dini Gruplardan Komünist Parti Düzenlemelerine Uyma Sözü

Çin hükümeti tarafından onaylanmış resmi Protestan Kilisesi olan Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi (TSPM), kiliselerin yönetimine dair Çin Komünist...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi