6 Mart 2021 Cumartesi

Nijerya’da Sokağa Çıkma Yasağı Sırasında Hristiyanlar Hedef Alındı

Nijerya’nın Kaduna eyaletinde 24 saatlik sokağa çıkma yasağı uygulaması yapıldı. Uygulama sırasında Hristiyan nüfusun çoğunlukta olduğu bölgeye, Fulaniler tarafından bir dizi saldırı düzenlendi. Saldırılar sonucunda 33 kişi hayatını kaybederken, düzinelerce ev kundaklandı.

Güvenlik güçleri, Fulani çobanlarının 21 köylüyü öldürdüğünü açıklarken, AFP beş köye düzenlenen saldırılarda 33 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Hristiyan Dayanışma Birliği (Christian Solidarity Worldwide), Çarşamba ve Perşembe günleri kamyonlarla gelen silahlı saldırganların Apiashyim adlı köyde altı kişiyi öldürdüğünü ve 20 evi yaktığını, Kibori köyünde ise yedi kişiyi öldürdüğünü bildirdi.

Yerel basına konuşan saldırıdan kurtulan bir kişi, güvenlik güçlerinin saldırı bittikten sonra olay yerine geldiğini söyledi.

Fulani Çobanlar Atakmawei topluluğuna da saldırı düzenledi. Saldırı sonucunda 12 kişi hayatını kaybederken, 10 ev kundaklandı. Hristiyan Dayanışma Birliği, Apyiako köyünde üç kişinin ve Magamiya köyünde ise beş kişinin hayatını kaybettiğini duyururken, her iki köyde de kundaklanan evler olduğu açıklandı. Saldırganların zırhlı bir askeri araca benzeyen kamyon ve askeri motosikletlerle Apyiako köy meydanına geldikleri, ancak kimse tarafından engellenmedikleri öğrenildi.

Hristiyan çiftçiler, Nijerya’nın Orta Kuşağı’nda Fulani çobanlarının saldırılarına sıkça maruz kalıyor. Ayrıca ülkenin kuzey bölgelerini tehdit eden Boko Haram terör örgütünün de hedefinde Hristiyan köyler bulunuyor.

Hristiyan Dayanışma Birliği (CSW) Genel Müdürü Mervyn Thomas, ‘‘Bu saldırıların devam etmesi, Vali el-Rufai’nin başarısız olan 24 saatlik sokağa çıkma yasağının sürecini ve kapsamını uzatma kararının bir sonucu. Sokağa çıkma yasağı köylüleri korumak yerine, onları saldırganların hedefi haline getiriyor. Hayatta kalanların güvenlik personellerinin saldırılara müdahale etmemesine ve failleri yakalayamamasına ilişkin sarsıcı iddialarını hızlı ve şeffaf bir şekilde yanıtlaması gerekiyor’’ açıklamasında bulundu.

Bu yılın başlarında yayınlanan ‘Nijerya: Savunmasız Hristiyanların Öldürüldüğü Yer’ başlıklı özel bir raporda, Anambro merkezli sivil toplum örgütü olan Uluslararası Sivil Özgürlükler Topluluğu (International Society for Civil Liberties) ve Rule of Law tarafından, Nijerya’da 2015 yılından bu yana Fulani çobanlarının, Boko Haram militanlarının ve haydutların saldırıları nedeniyle 11.500 Hristiyanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. (CP)

Patrik Sahak II’den, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ Hakkında Açıklama

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, ''İnsan Hakları Eylem Planı'' hakkında açıklamada bulundu.Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklama...

Myanmar’da Hristiyanlar, Adalet ve Barış İçin Dua Ediyor

Myanmar’da Katolik gazetesi Gloria News Journal editörü Joseph Kung Za Hmung, Agenzia Fides'e verdiği demeçte Myanmar'daki toplumsal...

Yüz Yüze Kilise Hizmetlerinde Düşüş Yaşanıyor

Yeni bir Lifeway Research anketi, geçen sonbahardan bu yana Protestan kiliseleri arasında yüz yüze katılımda önemli bir...

Hristiyanlar, Komşularına Duyduğu Sevgiden Ötürü COVID-19 Aşısı Olmalı

İki tanınmış Hristiyan lider, Hristiyanları komplo teorilerini reddetmeye ve COVID-19 aşısını benimsemeye teşvik ederek, aşıları yaşam yanlısı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi