3 Mart 2021 Çarşamba

Nijeryalı Episkopos: “Saldırıda Kendilerini Koruyamadılar”

Nijerya’nın orta kuzey bölgesinin bir parçası olan Jalingo’da küçük çaplı bir Katolik eğitim merkezinin öğrenci ve rahipleri Fulani çobanları tarafından saldırıya uğramıştı. Saldırıda can kaybı olmadı ancak iki rahip yaralandı. Awka Diyosezi Episkoposu, Rahip Paulinus Ezeokafor, rahip ve öğrencilerine yapılan son saldırıyı kınayarak Hristiyanların Nijerya’da artık istenmediklerinin netlik kazandığını, kana susamışlarca öldürülmeyeceklerini ve bu nedenle kendilerini korumak için bir yol aramaları gerektiğini söyledi.

Nijerya’nın Awka Diyosezi Episkoposu, Başrahip Paulinus Ezeokafor, Gozo Episkoposluğu’na bağlı bir Katolik erkek lisesinde bulunan rahip ve öğrencilerine yapılan son saldırıyı kınadı.

Nijerya’nın orta kuzey bölgesinin bir parçası olan Jalingo’da küçük çaplı bir Katolik eğitim merkezinin öğrenci ve rahipleri Fulani çobanları tarafından saldırıya uğramıştı. Saldırıda can kaybı olmadı ancak iki rahip yaralandı. Saldırganların önce Rektör’ün evine ateş açtığı bildirilirken rahiplerden birinin bacağını yaralandıkları ve diğerinin rahip ise dövüldüğü belirtildi. Okuldan yapılan açıklamaya göre, Fulani Çobanlarının okula saldırma nedeni olarak güvenlik görevlilerinin ineklerini otlatmalarına izin vermedikleri için olduğu söylendi. Fulani çobanlara göre, kilisenin içinde bile ot görürlerse ineklerini otlatma hakları var.

Başrahip Paulinus Ezeokafor, saldırıya tepki verirken, Hristiyanların Nijerya’da artık istenmediklerinin netlik kazandığını, kana susamışlarca tavuklar gibi öldürülmeyeceklerini ve bu nedenle kendilerini korumak için bir yol aramaları gerektiğini söyledi. Episkopos, Nijerya Federal Hükümeti’nin Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari’yi talihsiz Nijeryalı Hristiyanları koruma konusunda duyarsız davranmakla suçladı.

Katolik eğitim merkezine saldırı haberi sonrasında, Aziz Patrick Katolik Katedrali’nde konuşan başrahip Nijerya’nın federal hükümetini Hristiyanlara karşı yapılan zulümleri durdurma konusunda harekete geçmeye çağırdı.

Fulani Çobanlar, geçtiğimiz Nisan ayında da Benü’de bir kiliseyi yakmış, 17 kişiyle 2 Katolik rahibi öldürmüştü.(dailypost)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi