10 Mayıs 2021 Pazartesi

Noel Hazırlığı Sırasında Saldırıya Uğradılar

Hindistan’da Noel’e hazırlık kutlamalarındaki yaklaşık 100 Hristiyan saldırıya uğradı. Olay, Chhattisgarh eyaletinin Sukma bölgesindeki Singawaram köyünde meydana geldi.

Zulüm gözlemcisi Hristiyan Dayanışma Birliği’ne (CSW) göre, Hristiyanlardan oluşan bir grup, mevsimlik şenliklere hazırlanmak ve bir çocuğun doğumuna ilişkin geleneksel töreni kutlamak için 24 Kasım gecesi bir araya geldi. Yaklaşık 50 kişiden oluşan silahlı grup gece vakti Hristiyanlara saldırı düzenledi. Öfkeli kalabalığın Kutsal Kitapları yaktığı ve Hristiyanlara ait motosikletlere zarar verdiği belirtildi.

Saldırganlar, Hristiyanları yabancı dinleri tanıtarak halkın yerel kültürünü yok etmekle suçladı. Olayın 00.00 ile 02.00 saatleri arasında gerçekleştiği düşünülürken, güvenlik güçleri ise olay yerine sabah saatlerinde geldi. 

Chhattisgarh Hristiyan Forumu (CCF), saldırılarda yaklaşık 27 kişinin yaralandığını bildirdi. Polis 16 şüpheliyi tutuklarken, saldırı hakkında soruşturma başlattı. 

CCF, yaşananları olayın gerçekleştiği gün Facebook üzerinden bildirdi. Bununla birlikte, polis memurlarının ofislerine geldiği ve ertesi gün CCF Başkanı Arun Pannalal’ın karakola çağrıldığı belirtildi. Pannalal, ‘‘Karakolda yaklaşık beş saat beklemek zorunda bırakıldım. Facebook’ta olayla ilgili açıklamamızın yanlış olduğunu belirten bir yazı paylaşmaya zorladılar. Davranışımın eyalet hükümetine kötü bir itibar getireceğini ve CCF Başkanı olarak açıklamamın toplumsal uyumsuzluğa yol açacağını söylediler. Söylediklerini yapmayı reddedersem, hapse gireceğimi belirtiler. Ayrıca gelecekte bu tür olayları rapor etmeyeceğime dair yazılı bir anlaşmada bulundular. Ben yalnızca doğrulanmış bilgilere dayanarak insanlara yönelik ihlalleri duyuruyorum’’ açıklamasında bulundu.

Hristiyan Dayanışma Birliği, Singawaram köyünde 2008’de yaklaşık 15 ailenin Hristiyanlığı benimsediğini belirtti. Son aylarda Chhattisgarh’daki kabile ve Dalit topluluklarından dini azınlıklara yönelik düzenlenen saldırılarda endişe verici bir artış olduğu açıklandı. EFI (Evangelical Fellowship of  India) tarafından hazırlanan 2020 raporuna göre, Chhattisgarh, Uttar Pradesh’ten sonra dini amaçlı saldırıların en çok gerçekleştiği ikinci eyalet oldu. 

Hristiyan Dayanışma Birliği (CSW) Genel Müdürü Mervyn Thomas, ‘‘26 Kasım’da Hindistan din veya inanç özgürlüğünü koruyan anayasayı kutlarken, Hristiyanlara yönelik gerçekleşen saldırıların hem devlet hem de devlet dışı yetkililer tarafından göz ardı edilmesi dikkat çekici. Polisin insan hakları ihlallerine karşı konuşanları susturma girişimi oldukça üzücü’’ ifadelerinde bulundu.

CSW, Chhattisgarh eyalet hükümetini dini köktencilikten kaynaklanan düşmanlıklara ve şiddete karşı adım atmaya çağırdı. 

Patrik Sahak II’den Anneler Günü Mesajı

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Anneler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Patrik Sahak II, kendi sosyal medya...

“Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü” Türkiye’ye Verildi

Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından verilen ve en saygın müzecilik ödüllerinden olan "Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nde Çanakkale'deki...

Öğrencilerin Dörtte Birinden Fazlası Kiliseye Gitmiyor

Yeni bir anket, lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 30'unun, koronavirüs salgını öncesinde de kilise hizmetlerine katılmadığını...

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi