22 Haziran 2021 Salı

Notre Dame Katedrali Yıkım Tehlikesi Yaşıyor

Fransız Gazetesi Le Parisien, Paris’teki Notre Dame Katedrali’nin önünde 80 metre yüksekliğindeki bir kule vincinin yerleştirildiğini bildirdi.

Uzmanlar kule vincinin, katedralin restorasyon çalışmaları tamamlanana kadar yapının yanında destek amaçlı durmaya devam edeceğini açıkladı.

Gazeteye göre, katedralin içerisinde bulunan ve yapı için tehdit oluşturmaya devam eden inşaat iskelesinin vinç yardımı ile çıkarılması amaçlanıyor.

Notre Dame Katedrali’nin Restorasyon çalışmaları 2021 yılında başlayacak.

Geçtiğimiz hafta içerisinde açıklama yapan restorasyon başkanı, Notre Dame Katedralinin içerisinde kurulan inşaat iskeleleri yüzünden tonozların, yıkım tehlikesi altında olduğunu belirtti.

Restorasyon ile ilgili yayınlanan raporlara göre; inşaat iskelesinin, katedralin içerisinden tarihi yapıya hasar vermeden çıkarılması oldukça zorlu olacak.

Bu yılın başında, Fransa Kültür Bakanlığı, katedraldeki restorasyon çalışmalarının planlandığı gibi önümüzdeki yılın sonuna kadar başlamayacağını belirtmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, restorasyon çalışmalarının önümüzdeki 5 yıl içerisinde tamamlanmasını talep etse de uzmanlar bunun pek de mümkün olmadığı konusunda ısrarcı.

Avrupa’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali’nin, 15 Nisan 2019’da yaklaşık 8,5 saatlik bir yangında çatısının tamamı çöktü. Yangına 400 itfaiyeci müdahale etti.(interfax.ru, seraphim/OD)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi