25 Şubat 2021 Perşembe

Ocak Ayında 100 Hristiyan Hayatını Kaybetti

Ocak ayında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde aşırılık yanlısı grupların düzenlediği saldırılarda en az 100 Hristiyan hayatını kaybetti.

Müttefik Demokratik Güçler (ADF) adlı terör örgütü, Ituri ve Kuzey Kivu bölgesindeki insanları hedef alıyor. Open Doors, saldırıları ‘ihmal edilmiş bir trajedi’ olarak nitelendiriyor.

Illia Djadi

Open Doors’un Sahra Altı Afrika’daki din ve inanç özgürlüğü konusunda kıdemli analisti Illia Djadi, nüfusun yüzde 95’ini oluşturan Hristiyanların her gün katledildiği konusunda uyardı. Djadi, ‘‘Doğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde, neredeyse her gün masum sivillerin öldürülmesi, ihmal edilmiş bir trajedidir. Hristiyan topluluklar, aşırılık yanlısı gruplar tarafından saldırıya uğruyor. Bu, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Boko Haram gibi terör gruplarının yaptıklarıyla benzer. İdeolojileri, gündemi ve işleyiş biçimleri aynı. Masum insanların korkunç acılar çektiğini görüyoruz. Çok endişe verici bir durum, bu olaylara gerçekten dikkat etmemiz gerekiyor’’ açıklamasında bulundu.

Gözlemciler, Ekim 2019’da Müttefik Demokratik Güçlere yönelik ordu saldırısının başlamasından bu yana, örgütün saldırılarını artırdığını belirtti. Lucha adlı yerel bir vatandaş grubu, o zamandan beri 1.200’den fazla sivilin militanlar tarafından öldürüldüğünü belirtti.

ADF, Hristiyanları katletmek, kaçırmak ve Afrika’daki diğer ülkelere militan yetiştirmek için onlarca yıldır topluluklara saldırıyor. Geçen yıl bir BM raporu, ADF’nin yaygın, sistematik ve son derece acımasız hak ihlallerinin insanlığa karşı suç oluşturduğunu bildirdi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ADF’nin Afrika’daki diğer radikal gruplarla bağlantılı olduğunu belirtti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti hükümeti, militanlara yönelik askeri bir operasyon başlatmasına ve Birleşmiş Milletler barış gücünün büyük bir kısmına sahip olmasına rağmen şiddeti durdurabilmiş değil. Djadi, ‘‘Gördüğümüz kadarıyla, bu askeri mücadele veya büyük askeri varlığa rağmen savaşı kazanamıyorlar. Birleşmiş Milletler, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde dünyanın en büyük barış güçlerine sahip, ancak ADF masum sivilleri katletmeye devam ediyor’’ dedi.

Open Doors, ulusal hükümeti ve uluslararası toplumu derhal masum hayatları korumak ve bu sorunlu bölgede barışı sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çağırdı.

Yardım kuruluşu ayrıca Hristiyanları ülke için duaya davet etti. Djadi, ‘‘Saldırılardan etkilenen topluma yardım ve destek sağlamak için ellerinden geleni yapan yerel kilise liderleri için dua edelim. Bu kolay değil, zaten yerlerinden edilmiş binlerce insan yüzünden saldırıların yoğunluğundan bunalmış durumdalar. Ayrıca Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki siyasi liderlerin savunmasız sivillerin korunması için ellerinden geleni yapmaları için dua edin’’ dedi. (premierchristian)

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi