4 Ağustos 2021 Çarşamba

Okulda Kutsal Kitap Okuma Yasağı Kaldırıldı

Geçen hafta, ABD Illinois’deki okul yetkilileri ikinci sınıf öğrencisi bir kızın Kutsal Kitap’ı okula getirmesini yasakladığı kararı kaldırdı.

Amerikan Hukuk ve Adalet Merkezi (ACLJ), yetkililerin teneffüs sırasında Kutsal Kitap’a el koyarak kızın ebeveynleri ile görüştüğünü bildirdi. Gabrielle isimli bir kız, Kutsal Kitap’ı okula getirerek yüksek sesle okurdu. Diğer öğrenciler ise onu dinler ve Kutsal Yazılar hakkında görüşlerini paylaşırdı. Ancak son zamanlarda, öğrenci arkadaşlarından veya ebeveynlerinden herhangi bir şikâyet olmamasına rağmen, öğretmenlerden biri Kutsal Kitap’a el koydu ve ‘Bunu yapamayacağını’ söyledi. Okul yetkilileri küçük kızın ailesiyle temasa geçti ve okulda Kutsal Kitap okuyamayacağını bildirdi.

Veliler, ACLJ’ye ulaşarak okulun disiplini bozulmadığı sürece öğrencilerin dini inançlarına izin verildiğine dair mektup gönderdi. ACLJ,  Gabrielle’in davasında ‘Okulun işleyişinin ve disiplininin bozulduğuna dair en ufak bir belirti yok. Öğrencinin teneffüs sırasında oyun alanında veya sınıfta Kutsal Kitap’ı okumasının engellenmesi için hiçbir neden yok’ açıklamasında bulundu.

Mektubu inceleyen okul, katkılarından dolayı ACLJ’ye teşekkür etti ve Gabrielle’in Kutsal Kitap’ı okumasına yönelik kısıtlamaların kaldırıldığını belirtti.   

1990 yılında kurulan ACLJ’nin web sitesinde, okullarda inanç özgürlüğünü savunmak için gönderilen 95 bin’den fazla imzalı dilekçe bulunmaktadır. Dilekçede, ‘‘İnanç özgürlüğü, Amerika’nın temel yapı taşı ve çocuklarımızın geleceğidir. Kutsal Kitap, dua ve Hristiyan inancı, devlet okullarında saldırı altında. Buna izin vermeyeceğiz’’ ifadeleri yer alıyor. (CHL)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi