17 Haziran 2021 Perşembe

Ölüyü Dirilteceğini İddia Eden Pastör’e Dava Açıldı

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde, bir pastör “ölüyü diriltme” gösterisi yaparak mucize gerçekleştirdiğini iddia etti. 

Sahte törenin görüntülerinin yayılmasının ardından cenaze organizasyonunda yer alan üç şirket kandırıldıklarını söyleyerek pastöre dava açtıklarını açıkladı. 

Sosyal medyada viral olan videoda, Pastör Alph Lukau’nun açık bir tabutun içinde hareketsiz yatan bir adama “diril” diye bağırarak dokunduğu ve ardından adamın doğrulduğu görülüyor. 

Pastör Lukau’nun kilise önünde yaptığı gösteri çevredekiler tarafından yoğun tezahüratla karşılanıyor. 

Görüntüler Güney Afrika’da ve sosyal medyada alay konusu oldu ve birçok kişi tarafından kınandı. 

Yetkililer ulusal televizyona “Mucize gerçekleştirdiğini iddia eden herkes inanmayın. Bunlar insanlarımızın umutsuzluğunu paraya çevirmeye çalışanlar tarafından uydurulan şeyler” açıklaması yapmak zorunda kaldı. 

Üç Cenaze Şirketi Dava Açtı

Törenin organizasyonunda yer alan cenaze şirketleri manipüle edildiklerini ve sahte gösteriden haberlerinin olmadığını iddia ediyor. İtibarlarının zedelendiğini belirten şirketler, Pastör’e dava açtı. 

Kingdom Blue, Kings & Queens ve Black Phoenix cenaze şirketleri yerel basına yaptıkları açıklamada Pastör’ün kilisesi olan ‘Alleluia Ministries International’ tarafından farklı şekillerde kandırıldıklarını belirtti. 

Kings & Queens şirketi “sahte merhumun” yakınlarının anlaşmış oldukları cenaze şirketiyle sorun yaşadıklarını söyleyip kendilerinden yardım istediklerini belirtti. 

İngilizce yayın yapan Güney Afrika gazetesi Sowetan, “diriliş” olayının araştırıldığını ve tabuttaki adamın kiliseye getirildiğinde zaten hayatta olduğuna yer verdi. 

Kilise ise, gazeteye yaptığı açıklamada Pastör Lukau’nun “Tanrı tarafından başlatılan bir mucizeyi sadece tamamladığını” belirtti. 

Pastör Lukau’nun kilisesi BBC’nin sorularınaysa yanıt vermedi. 

BBC’nin Johannesburg muhabiri Milton Nkosi, videonun “sahte pastörler” hakkında ulusal çapta bir tartışma başlattığını ve köklü inanç grupları tarafından kınandığını belirtiyor. 

Bazı Twitter kullanıcıları da #ResurrectionChallenge(Diriliş Challenge’ı) etiketini kullanarak olayla dalga geçti. 

Güney Afrika’da 3 yıl önce de kendini peygamber ilan eden bir pastör, HIV ve kanseri de tedavi ettiğini savunduğu bir böcek ilacını cemaatindekilerin yüzüne sıkmış ve ardından ceza almıştı. (bbc)

4 Ermeni Vakfı, Seçim Yapmak İçin Vakıflar Bölge Müdürlükleri’ne Başvurdu

İstinaf mahkemesinin kararının ardından 4 Ermeni Vakfı, 3 Ekim 2021'de seçim yapmak için Vakıflar bölge müdürlüklerine başvurdu....

Aşılamada Yeni Rekor

Türkiye'de Covid-19 karşı yürütülen aşılama çalışmalarında yeni bir rekor kırıldı. Son 24 saat içerisinde 1 milyon 416...

Küçük Kızın ‘İsa, Beni Seviyor’ Yazılı Maskeyi Takması Engellendi

İnancını maskesinde taşımak isteyen kız öğrencinin okulda maskesini çıkarması istendi.Lydia Booth, Alliance Defending Freedom (ADF) organizasyonuna...

İşletme Sahibinin Evsiz Bir Adamla Kurduğu Dostluk

ABD Louisiana, Opelousas'taki Dominique Otomobil Satışları'nın sahibi Alcide Dominique, bir sabah, etrafından korunmak için bir köşeye kıvrılmış,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi