9 Mart 2021 Salı

Orta Afrika’da kaçırılan Polonyalı rahip Dziedzica serbest bırakıldı

Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde kaçırılan Polonyalı rahip Mateusz Dziedzica ve 15 Kamerunlunun serbest bırakıldığını bildirdi.

Kamerun Devlet Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, rehinelerin Kamerun ordusunun düzenlediği operasyonlar ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki krizde ara buluculupolonyali rahipk görevini üstlenen Kongo Devlet Başkanı Denis Sassou Nguessou’nun gayretleriyle serbest kaldığı kaydedildi.Açıklamada, rehinelerin hangi koşulla salıverildiğine ilişkin bilgi verilmedi.

Mateusz Dziedzica adlı Polonyalı rahip, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin batısındaki Babua bölgesinde silahlı kişilerce 12 Ekim’de kaçırılmıştı. Rahibin, Orta Afrika Halkı Demokratik Cephesi (FDPC) örgütüne üye silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı sanılıyordu.

FDPC, rehinelerin serbest bırakılması için 13 Eylül 2013’te Kamerun’da tutuklanan liderleri Abdulaye Miskin’in salıverilmesini talep etmişti. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka grubu üyesi Miskin, Kamerun’a sığındıktan sonra ülke için tehdit oluşturduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Kamerunlu rehineler ise 20 Eylül-24 Ekim’de Orta Afrika Cumhuriyeti’nin doğusunda etkin olan bir Orta Afrikalı silahlı grup tarafından kaçırılmıştı.

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri Vefatlarının Yıldönümlerinde Anıldılar

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri, Şınorhk (Kalusdyan), Karekin II. (Kazancıyan), Mesrob II. (Mutafyan), vefatlarının yıldönümleri...

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi