22 Haziran 2021 Salı

Ortodoks Hristiyanlar, Paskalya’dan Sonraki Kutsal Hafta’yı Kutladı

Ortodoks Hristiyanların, Pazartesi gününden itibaren başlayan Kutsal Hafta kutlamaları ve oruçları sona erdi. 

Pazartesi günü, Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill, Moskova Kremlin’in Katedrali’nde Kutsal Hafta’ya ithafen özel bir ayin gerçekleştirdi. 

Kutsal Hafta’da Ortodokslar, Çarşamba ve Cuma günleri oruçlara ara vererek, Paskalya ibadetlerine katılırlar, bu özel haftada kiliseler 24 saat ibadete açık kalıyor. 

Yeni Ahit’e göre, İsa Mesih, ölümünden sonra üçüncü günde göğe yükseldi. Bu sıra dışı olay İsa Mesih’in günah ve ölüm üzerindeki zaferini simgeler ve yeni bir hayatın başlangıcına işaret eder.

Kutsal Hafta’da Ortodoks Hristiyanlar, geleneksel olarak birbirlerini ziyarete gider, birbirleriyle boyalı yumurta ve Paskalya çöreği paylaşırlar. Bu özel hafta boyunca kilise çanının günün herhangi bir saatinde isteyen herkes tarafın çalınabilmesine izin verilmektedir. 

Koronavirüs salgını ile bağlantılı olarak, kiliselerin çoğu günlük ibadetlerine çevrimiçi ortam üzerinden düzenledi. 

Fakat Rus Ortodoks Patrikhanesi’nden gelen açıklamalara göre, Moskova ve tüm Rusya patriği Kirill, Sinod meclisi ile birlikte Paskalya’dan önce bir araya geldiği toplantıda, salgın dönemindeki dini etkinliklerin düzenlenmesi konusunda yeni yönergeler belirledi. 

Böylece Rusya genelindeki Kilise içerisinde düzenlenen ayinlerin tümü koronavirüs salgını önlemleri kapsamında sıkı dezenfeksiyon kuralları çerçevesinde gerçekleşmektedir. (O.D/ria.ru)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi