2 Mart 2021 Salı

Ortodokslar “Girit” Heyecanını Yaşıyor

Ortodoks kiliseleri 17-27 Haziran’da Girit’te yapılacak olan Büyük Panortodoks Konsili’ne hazırlanıyor. Konsil tüm Ortodoks patrikliklerini ve otosefal yani bağımsız Ortodoks kiliselerini bir araya getirecek olması açısından büyük önem taşıyor.

Konsil ile ilgili olarak Ekümenik Patrikhane, basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Ekümenik Patrik Bartholomeos, Heybeliada Ruhban Okulu’nun son mezunlarından Prof. Dr. Konstantinos Delikonstantis ve Vakıflar Meclisi eski üyesi Laki Vingas konsil hakkında bilgi verdi. Verilen bilgilere göre, Konsil’in hazırlıkları 1902’ye kadar dayanıyor. 1903 ve 1936 toplantıları Konsil’e giden önemli adımlar olarak görülüyor. En önemli hazırlıklar ise 1961 yılında başladığı söyleniyor. Konsil İstanbul Rum Patrikliği tarafından yürütülüyor. Ekümenik Patriklik, resmi olarak davetleri yapıyor. Konsil’in başlangıcını ve sona erişini İstanbul Rum Patrikliği ilan edecek. Konsil’in aslında İstanbul’da olması planlandığı ancak Rus Ortodoks Patrikliği Türkiye-Rusya arasındaki gergin süreci gerekçe göstererek İstanbul’a gelmek istemediği belirtiliyor. Bunun üzerine Konsil’in İstanbul’a bağlı yerlerinden biri olan Girit’te yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Konsil’de Ortodoks Diaspora’sının sorunları ele alınacak

Konsil’de Ortodoks Diasporası’nın sorunları, Otonom kiliselerin durumu, Perhiz kuralları, evlilik ve aile konusunda yaşanan gelişmeler ve sorunlar, Ortodoksların diğer Hristiyan kiliseleri ile ilişkileri, Teknoloji ve bilimde yaşanan gelişmelerin Ortodoks dünyasında yarattığı yenilikler ve sorunları gibi konular ele alınacak.

Konsil Ortodoks dünyasının bu çapta katılacağı ilk Konsil olacak. 787 yılında 7. ve son Ekümenik Konsil İznik’te toplanmıştı. 1054 yılında ise, Ortodoks ve Katolik dünyası ayrıldı. Bundan sonra 20’ye yakın büyük konsil toplanmış ancak 16. yüzyıldan itibaren başta Rusya olmak üzere yeni Ortodoks kiliseleri ve patriklikleri oluştuğundan, bu Konsil yeni otosefal, yani bağımsız kiliselerin katılacağı ilk konsil olacak.

Konsil’e, İskenderiye Patrikliği, Şam Patrikliği, Kudüs Patrikliği, Moskova Patrikliği, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan Patriklikleri. Kıbrıs, Yunanistan, Polonya, Arnavutluk ve Çekoslovakya kiliseleri katılacak.

Konsil’in kapanışında tüm dünyaya hitap edecek bir bildiri yayınlanacak. Bu mesaj Konsil’in ilk günü 17 Haziran’da kilise liderleri tarafından karara bağlanacak. Konsil’e diğer Hristiyan kiliselerinin temsilcileri de gözlemci olarak katılacak.(AGOS / BA)

Normalleşme Kararları Açıklandı

Son dakika haberine göre, tüm Türkiye’de gözler, bugünkü ‘yerinde karar’ döneminin ilk kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep...

İskenderun’da ‘Haç Yolu’ İbadeti

İsa Mesih’in dirilişinin kutlandığı ‘Paskalya (Diriliş) Bayramı’ öncesinde, Mesih’in çarmıha gerilerek Kudüs’teki Golgotha Kayası'ndaki ölümünün anıldığı ‘Kutsal...

Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybedenlerin Anısına Çan Çalındı

ABD Washington Ulusal Katedrali, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden yaklaşık 500bin Amerikalının anısına 12 tonluk çanı 500 kez...

SAT-7 TÜRK’s Visit to Armenians of Turkey Patriarch Sahak II

On February 26, Friday, SAT-7 TURK Executive Director Melih Ekener, Program Manager Cüneyt Arikan, Social Media Manager...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi