6 Mart 2021 Cumartesi

Osmanlı Ermeni Tiyatrosu Konulu Söyleşi

Boğos Çalgıcıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı, Osmanlı Ermeni Tiyatrosu konulu söyleşi, İstanbul, Fener Taş Cafe’de gerçekleşti. 

06 Mart Cuma akşamı, Vera-Artür Saroyan çiftinin 1,5 yıldır hizmet verdikleri Fener semtinde bulunan Taş Cafe, ilgiyle karşılanan sanatsal bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Ermeni Toplumunun tanınmış tiyatro sanatçısı, araştırmacı ve çevirmen, Hagop Baronyan’ın İstanbul Şehir Tiyatrosu ve Nilüfer Tiyatrosunda sahneye konulan “Şark Dişçisi” eserini çeviren, Türk Tiyatrosunun kurucusu Güllü Hagop Vartovyan (Güllü Yakup)’ın mezarını bulup ortaya çıkaran Boğos Çalgıcıoğlu, araştırmalarından oluşan “Osmanlı Ermeni Tiyarosu” adlı söyleşide konuşmacı oldu. 

Geceye Ermeni ve Türk toplumundan birçok tiyatrosever ilgi gösterdi. Mekanın sahipleri Vera ve Artür’ün ikramları eşliğinde, Serda Arslan’ın hazırladığı barkovizyon görüntüleri ile, konuşmasına başlayan Boğos Çalgıcıoğlu, Osmanlı’da ilk tiyatronun oluşumunu, Ermeni’lerin tiyatrodaki yerini, geleneksel tiyatronun nasıl oluştuğunu, tarihten örnekler, araştırmalarından bilgiler ve resimlerle anlatıp, Güllü Hagop’tan, Muhsin Ertuğrul’a, Mardiros Mınakyan’dan, İlk Müslüman Türk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale’ye kadar olan dönemi, zaman zaman izleyicilerden gelen soruları da cevaplayarak anlattı. Zaman zaman da esprileri ile izleyenlerin hoşça vakit geçirmesini sağladı. 

2,5 saate yakın süren söyleşinin sonunda ise halen yeri bilinmeyen Afife Jale’nin mezarı ile ilgili yakın zamanda bir sürprizi olacağını da açıkladı. 

Söyleşi sonunda Taş Cafe’yi tamamen dolduran tiyatroseverler bu gece için hem cafe sahipleri Vera-Artür Saroyan çiftine hem de Boğos Çalgıcıoğlu’na memnuniyetlerini ve teşekkürlerini ilettiler. 

Patrik Sahak II’den, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ Hakkında Açıklama

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, ''İnsan Hakları Eylem Planı'' hakkında açıklamada bulundu.Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklama...

Myanmar’da Hristiyanlar, Adalet ve Barış İçin Dua Ediyor

Myanmar’da Katolik gazetesi Gloria News Journal editörü Joseph Kung Za Hmung, Agenzia Fides'e verdiği demeçte Myanmar'daki toplumsal...

Yüz Yüze Kilise Hizmetlerinde Düşüş Yaşanıyor

Yeni bir Lifeway Research anketi, geçen sonbahardan bu yana Protestan kiliseleri arasında yüz yüze katılımda önemli bir...

Hristiyanlar, Komşularına Duyduğu Sevgiden Ötürü COVID-19 Aşısı Olmalı

İki tanınmış Hristiyan lider, Hristiyanları komplo teorilerini reddetmeye ve COVID-19 aşısını benimsemeye teşvik ederek, aşıları yaşam yanlısı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi