22 Haziran 2021 Salı

Oxford Profesörü, Kaçakçılıkla Suçlanıyor

Oxford Profesörü Dirk Obbink, Washington DC’deki Kutsal Kitap Müzesi’ne eski papirüs parçalarını satmakla suçlanıyor.

Dirk Obbink

Mısır Araştırmaları Derneği (EES), koleksiyonundan 12’si papirüs üzerine, 1’i ise parşömen üzerine yazılmış olan 13 el yazmasının izinsiz olarak Kutsal Kitap Müzesi’nde bulunduğunu bildirdi. Bu parçaların Oxford Üniversitesi’nde saklanan Mısır Araştırma Derneği’nin, Oxyrhynchus Papyri koleksiyonuna ait olduğu ve Kutsal Kitap ile ilişkili olduğu iddia edildi.

Söz konusu el yazmalarının; Yaratılış, Mısır’dan Çıkış ve Romalılara ait bölümleri içerdiği açıklandı.

Kayıp parçalardan 11’inin sanat malzemeleri satan mağaza zincirine sahip Hobby Lobby’ye satılmasının ardından, müzede yer aldığı iddia ediliyor. Hobby Lobby Başkanı Steve Green, 2 yıl önce ABD başkentinde 500 milyon dolarlık Kutsal Kitap Müzesi açmıştı. Çalıntı olduğu kanıtlanan parçaların, müze tarafından iadesi kabul edildi.

Kutsal Kitap Müzesi

Kurum tarafından Ağustos 2016 tarihinde, Profesör Obbink’in editörlük görevindeki yetersizliği nedeniyle, Oxyrhynchus Papyri’nin Genel Editörlük görevine getirilmediğini ve ardından profesörün antik metinleri satışa çıkardığı iddia ediliyor.

Eserlerin kaçırıldığı fark edilince, Haziran ayında Kutsal Kitap Müzesi, Profesör Obbink ile 2013 yılında sözleşme imzaladıklarına dair bilgiyi Mısır Araştırmaları Derneği’ne sundu. Haziran ayından itibaren profesörün derneğe erişimi yasaklandı.

Mısır Araştırmaları Derneği, söz konusu iddialar nedeniyle Oxford Üniversitesi’nin de soruşturma başlattığını duyurdu. Dernek, ‘‘Koleksiyondan yasa dışı yollarla çıkarılan ve alınan metinlerin veya parçaların tanımlanması ve kurtarılması için çalışmalar sürüyor. Ama EES koleksiyonunun sistematik olarak kontrol edilmesi uzun bir süreç olarak. Asıl amacımız koleksiyonumuzdaki her metnin kamu yararı için korunmasıdır’’ açıklamasında bulundu.

Kutsal Kitap Müzesi’nin yaptığı açıklamada ise, el yazmaların alınması konusunda Hobby Lobby’nin herhangi bir art niyetinin bulunmadığına değindi. 

Kutsal Kitap Müzesi Genel Müdür Yardımcısı olan Dr. Jeffrey Kloha, ‘‘Soruşturma kapsamında Mısır Araştırmaları Derneği ile iş birliği yaptık. Gerekli olan tüm belgeleri onlarla paylaştık ve çalışan diğer parçaların da bulunabilmesi için iş birliği yapmaya devam edeceğiz’’ açıklamasında bulundu. (christiantoday.com)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi