fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı.

Ayine İstanbul Havarisel Temsilcisi Monsenyör Massimiliano Palinuro riyaset ederken Agia Panagia Kilisesi Rahibi Peder Dimitri Mayoğlu ve Arhimandrit Viktor Kopuşçu da kutlamada hazır bulundu. Monsenyör Massimiliano, vaazında, geçen seneki Aziz Antuan Bayramı ayininde vaazı Peder Dimitri’nin verdiğini hatırlatarak, kendisine teşekkür etti. Sadece kilisenin her zamanki cemaati değil, tüm İstanbul Episkoposluk Bölgesinden Aziz Antuan dostlarının katıldığı ayin büyük bir ruhaniyet içinde geçti.

Kilisedeki farklı toplulukların mensupları, ayinde yaptıkları iş bölümü ile koroda ve ikramlarda, ayine katılanlara kardeşlik ve sevginin somut örneğini verdiler.

Ayin sonunda kilise avlusunda, kilise cemaatinin hazırladığı ikramlar paylaşıldı. Ayine katılanlara şekerlemelerle birlikte kilisede bulunan Aziz Antuan heykelinin bir fotoğrafı dağıtıldı.

Tarihçe

15 Şubat 1912’de kutsanarak açılan Aziz Antuan Kilisesi inşa edilmişti. 1230 yılında Galata’da Fransisken rahipleri tarafından kurulan Aziz Fransuza Kilisesi 1696 yılında yandıktan sonra 1724 yılında Pera’da Osmanlı Devleti saray ve devlet hizmetinde bulunan ve ticaretle uğraşan Katolikler ve aileleri için Aziz Antuan Kilisesi inşa edildi ve kutsandı. Ancak, cephesi kırmızı tuğlalarla örülü ve halen aktif olan kilise 1912 yılında kutsandı ve ibadete açıldı.

Kiliseye adını veren Aziz Antuan, mucizeleri ile tanınmış bir kişidir. Fransisken müjdecilerinin şehit olmasından etkilenerek 1221 yılında Aziz Fransuva ile bir araya gelir. İtalya ve Fransa’da İncil’i ilan eder. Sosyal adaletsizliğe karşı vaazlar verdi, Hristiyanları gerçek bir hazine olan sevgi için çalışmaya çağırdı. Üniversitede teoloji öğreten ilk Fransisken rahip, Aziz Antuan’dır. Papa 12. Pius tarafından İncil’in İlahiyatçısı, Kilise Doktoru unvanı ile ödüllendirilmiştir. İncil’i sadece sözle değil, yaşamı ile de ilan eden Aziz Antuan’ın şefaatinin bugün de etkili olduğuna inanılmaktadır.

Hatta İkinci Dünya Savaşı sırasında, dönemin İstanbul Havarisel Temsilcisi Episkopos Angelo Roncalli (Aziz Papa XXIII. Yuhanna), Türkiye’nin savaşa girmemesi için Aziz Antuan’ın şefaatini dileyen özel bir ayin düzenledi. Savaş bittiğinde Türkiye’ye tek bir bomba bile düşmemesi, savaşa girmemesi için şefaat eden Aziz’e hürmeten yaptırılan özel heykel kiliseye yerleştirilmiştir.

(SAT-7 TÜRK/ Şule Rogenbuke)

Fotoğraf: Mario Rogenbuke, Günay Yurdalan

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi