27 Şubat 2021 Cumartesi

Pakistan’da Bir İlk: Kilise Ayinleri Televizyondan Yayınlandı

Pakistan ve Küba’da kilise vaazları ilk kez canlı yayın olarak devlet kanallarında yayınlandı.  

PTV devlet televizyon kanalı, Koronavirüsün yayılmasını engelleme çalışmaları ile bağlantılı olarak kiliselerin ziyaretlere kapatılması üzerine ayin ve vaazların canlı yayın olarak televizyon kanallarında yayınlama karar verdi.

Söz konusu karar Pakistan tarihinde eşi görülmemiş bir olay olarak tarihte yerini aldı.

Pakistan’da sadece Paskalya ve Noel’e özel bir kutlama haberi yayınlanırdı. Daha önce hiçbir kilise ayininin canlı olarak yayını gerçekleşmedi.

12 Nisan tarihinde Joseph Katedrali’nde Paskalya ayinini gerçekleştiren, İslambat ve Rawalpindi şehirlerinin Başepiskoposu monsenyör Joseph Arshad, verdiği vaazda: “Uzmanların, hükümetin ve kilise liderleri tarafından belirlenen hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaya özenin” açıklamasında bulundu. 

Küba Hükümeti de, Pakistan’ı örnek alarak Nisan ayının başlarında benzer bir karar aldı.

Kübalı yetkililer, episkoposluk Konferansı’nın kutsal hafta boyunca bazı ibadet hizmetlerinin ve vaazların radyo ve televizyonda yayınlanma talebini olumlu karşıladı. 

Pakistan ve Küba hükümetlerinin episkoposlukların ayin ve vaaz yayını gerçekleştirme talebini olumlu karşılaması üzerine; 5 ve 12 Nisan tarihinde El Cobra devlet kanalları, Kutsal Meryem Ana Kilisesi’nde gerçekleştirilen Paskalya ayininin canlı yayını gerçekleşti. Pakistan devlet kanalları da tarihte bir ilk gerçekleştirerek Paskalya ayinleri yayınladı. 

Pakistan ve Küba Hükümet yetkilileri bundan sonra da Hristiyan halkının vaaz ve ayinlerinin ara ara devlet televizyon kanalları üzerinden yayınlanmasına izin vereceğini açıkladı. (cnl.news/O.D)

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi