30 Haziran 2022 Perşembe

Pakistan’da İş İlanlarındaki Ayrımcılık Son Buluyor

Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’nun (NCHR) yayınladığı dilekçenin ardından, Pakistan’ın Pencap eyaletindeki yetkililer, kamuya açık iş ilanlarında adayların inancından bahsedilmesine son verdi.

Pakistan’da sivil toplum kuruluşları, yıllardır dini azınlıkları hedef alan istihdam ilanlarını eleştiriyor. Ayrımcılığı ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni karar tüm idari birimlere gönderildi. Sosyal Adalet Merkezi Başkanı Peter Jacob, ‘‘Pencap eyaletinde yayınlanan ve tüm devlet dairelerinin iş ilanlarında dini inancın belirtilmek zorunda olmayacağını belirten bildirimi memnuniyetle karşılıyoruz’’ dedi.

Bildiride, önceki uygulamanın Pakistan Anayasası’nın 27. Maddesini ve Pakistan Hükümeti tarafından onaylanan Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Sözleşme’nin 1 ila 7. Maddelerini ihlal ettiği vurgulandı. Uygulamanın Pakistan’da yaşayan dini azınlıkların temel haklarının açık bir ihlali olduğunu belirten Jacob, ‘‘Hristiyanlar olarak, sesimizi sadece Hristiyanlar için değil tüm insanlık için yükseltiyoruz. Bu nedenle hükümet bildirisinde sadece Hristiyanlardan değil, diğer dini azınlıkların haklarından da bahsedilmeli. İnanç, iş aramada belirtilen bir ön koşul olmamalıdır’’ dedi.

Pakistan’da sokakları, kanalizasyonları, hastaneleri, okulları ve kamu kurumlarını temizleyen işçilerin yaklaşık yüzde 95’i, dini azınlık gruplarından. Bu ayrımcı istihdam uygulamasının izi, bazı toplumlarda hala mevcut olan kast sistemine kadar devam ediyor. Pakistan’daki birçok Hristiyan, Hindistan’ın en alt tabakası olan dalit grubunun soyundan gelmektedir.

Bazı eyaletlerde Hristiyan kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri ayrımcı politikaya karşı seslerini yükselterek, uygulamanın azınlık gruplarını utandırdığını ve Hristiyanlara yönelik aşağılama kültürünü teşvik ettiğini bildirdi. Peder Bonnie Mendes, girişimi olumlu bir adım olarak karşılamasına rağmen, bildiriyi yerine getirmeyenlere karşı ciddi yaptırımlar uygulanması gerektiğini belirtti. 

İnsan hakları ve azınlık hakları savunucusu olan Aqsa Kanwal, bildirimi memnuniyetle karşıladığını ve tüm ayrımcı uygulamaların ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyerek, ‘‘Küçük düşürücü işlerin dini azınlıklara ait olduğunun belirtilmesi, bir yara ve ciddi bir ayrımcılıktı’’ dedi. (vaticannews)

Başepiskopos Aram Ateşyan, Antilias’a Gidiyor

Beyrut Antilias'ta bulunan Kilikya Katolikosluğu Merkezinde 1 Temmuz Cuma günü, "Müron Orhnek" (Kutsal Yağ Takdisi) töreni gerçekleşecek. Türkiye...

Yüzlerce Kadın Mahkûm Vaftiz Edildi

‘God Behind Bars’ adlı hapishane hizmetleri, mahkûmları İsa Mesih ile tanıştırmak için ülke çapındaki kiliselerle birlikte çalışıyor....

Kiliseler, Kürtaj ile Mücadele Ediyor

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İngiltere ve Galler için en son kürtaj rakamlarını yayınladı. Buna göre, 2021'de...

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi