27 Şubat 2021 Cumartesi

Pakistan’dan Kaçırılan Kız, Ailesine Geri Döndü

Pakistan’ın Pencap eyaletinde kaçırılan 13 yaşındaki Hristiyan kız çocuğu Saima Javaid, kaçırılmasından 25 gün sonra ailesine geri dönmesi emredildi. Bu sonuç; kaçırılan, din değiştirmeye ve evlenmeye zorlanan Pakistanlı Hristiyanlar için nadir görülen bir zafer.

Saima’nın annesi Sajida Bibi, kızlarının 1 Mart’ta Shan Shera ve Nazir Shera adlı kişiler tarafından kaçırıldığını söylemişti.

26 Mart’ta Sahiwal Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Saima, kaçırıldığını, din değiştirmeye zorlandığını ve evlenmek zorunda kaldığını belirtti. Saima’nın tanıklığına karşılık yargıç, kızın ailesine geri dönmesini emretti ve kaçıranlara yönelik işlem başlatıldığını bildirdi.

Saima’nın babası Javiad Masih, Uluslararası Hristiyan Kuruluşu’na (ICC), ‘‘Çok fakiriz ve tuğla fabrikasında çalışıyoruz. Kızlarımız tacize uğruyor. Polis beş gün bizi dinlemedi. Olay sosyal medyaya yansıyınca 5 Mart’ta ilk rapor oluşturuldu. Kızımın kaçırıldığı günden itibaren depresyonda kaldım. Hatta intihar etmeyi bile düşündüm. Genç Hristiyan kızlar bu ülkede güvende değil. Pakistan’da eşya veya köle olarak görülüyorlar. Yetkililer Saima’yı kaçıranların cezalandırılmasını sağlamalıdır’’ açıklamasında bulundu.

Pakistan’da Dayanışma ve Barış Hareketi, Hristiyan ve Hindu kızların kaçırıldığını, din değiştirmeye ve evlenmeye zorlandığını belirtti. Çoğu durumda mağdurların seslerini yükseltmediği ve kendilerini kaçıranlarla beraber yaşamaya devam ettiğini açıkladı. (persecution)

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi