22 Nisan 2021 Perşembe

Pakistanlı Hristiyanlar, Diğer İnançları Noel Etkinliğine Davet Ediyor

Kardinal Joseph Coutts, kiliseleri ve diğer inanç mensuplarını Noel ruhunda uyum, barış ve dayanışmayı kutlamak için Aziz Patrick Katedrali’ndeki etkinliğe davet etti.

Kardinal Joseph Coutts

Pakistan’ın güney liman kenti Karaçi’nin Başepiskoposu Kardinal Joseph Coutts, Hristiyanları ve diğer dinlerin temsilcilerini 12 Aralık’ta Aziz Patrick Katedrali’nde gerçekleşecek olan Noel öncesi kutlamaya davet etti. Kardinal Coutts, ‘‘Sadece kutlamak için bir araya gelmemeliyiz, aynı zamanda birbirimizin zor zamanlarında birleşmemiz gerekiyor’’ dedi. 

Zorluklara Karşı Birlik

”Mutlu Noeller”

Kardinal, 2015 yılında IŞİD saldırıları sonucunda 45 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından şehrin dini liderlerinin bir araya geldiğini hatırlatarak, ‘‘Dini liderleri davet ettik. Kurbanlar ve aileleri için dua etmelerini istedik. Olay uluslararası ve ulusal medyada geniş yer buldu’’ dedi. 75 yaşındaki kardinal, olayın Karaçi’de terörizmin ve karışıklığın hâkim olduğu bir dönemde hepimiz için birlik kaynağı olduğunu söyledi. Kardinal Coutts, gerçek bir değişim için barış ve uyum mesajının tabandan yayılması gerektiğini söyledi.

Albaraka Welfare Trust International ile Dinlerarası Barış ve Uyum Komisyonu genel sekreteri Allama Ahsan Siddiqui, herkesi küçük adımlarla başlayarak barışı ve kardeşliği inşa etmeye çağırarak, ‘‘Toplumumuzda büyük bir değişiklik yaratılabilir. Bu ancak herkesin nefreti kınayıp sevgiyi duyurduğunda gerçekleşecektir. Bir gün hepimiz bu ülkeye ait olduğumuzu gururla söyleyeceğiz. Herkesi kapsayan bir Pakistan hayali gerçekleşecektir’’ dedi.

Azınlık Hakları İçin Birlik

Milletvekili Mangla Sharma, çeşitli dini gruplardan insanlar arasında hoşgörü ve diyalog çağrısında bulunan Hristiyan topluluğuna çabalarından dolayı teşekkür ederek, bu tür girişimlerin herkes tarafından organize edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Ulusal Adalet ve Barış Komisyonu direktörü Peder Saleh Diego ise, ‘‘Hepimiz barış ve adalet için bir araya gelmeliyiz. Rabbimiz adaletin Efendisidir. Birlik olursak her şey mümkün’’ ifadelerinde bulundu.

Rapha Mission International başkanı Pastör Suleman Manzoor, Hristiyanları ve diğer inanç mensuplarını 20 Aralık Pazar günü Hristiyan Mezarlığı’nda başlayıp Karaçi Basın Kulübü’nde sona erecek olan Noel barış etkinliğine davet etti. (vaticannews)

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Myanmar’da Ordu’nun İnanç Özgürlüğü İhlali

Myanmar’daki kiliseler, gizli aktivistleri veya yasadışı faaliyetleri aradıklarını iddia eden ordu tarafından sürekli olarak baskınlara ve şiddetli...

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi