6 Mart 2021 Cumartesi

Papa: Dışarıya Açık ve Özgür Bir Kilise’ye İhtiyacımız Var

Papa Françesko, cumartesi günü “Evangelii Gaudium: Karşılama ve Bakış Açıları- İleri giden Kilise” adlı uluslararası toplantıya katılanları ağırladı. Son üç gün içerisinde Episkoposlar, din adamları ve dünyanın dört bir yanından inanlılar, Papa’nın altı yıl önce yayımlanmış olan Apostolik Teşviğini tartışmak için Vatikan’da toplandılar.

 

”Çok basitçe söylemek isterim: İncil’in neşesi İsa ile karşılaşmadan kaynaklanır.” Bunlar Papa’nın cumartesi günü Vatikan’da yeni restore edilmiş olan Benedictions Salonu’nda söylediği sözlerdi. Yeni Evanjelizm’in tanıtıldığı, Papalık Konseyi tarafından düzenlenen bu Uluslararası Toplantıya katılan katılımcılara konuşan Papa; ”İyi görünmeyi ve rahatlığı düşünmeyip, dışarıya açık olan özgür bir Kiliseye ihtiyacımız var” dedi.

Müjde’yi İlan Etme İhtiyacı Kendiliğinden Ortaya Çıkar

Papa Françesko: ”Sadece Rab ile bir araya geldiğimizde, yalnızca O’nun sağlayabileceği sevgi ile dolup taşabiliriz. Müjde’yi ilan etme ihtiyacı kendiliğinden ortaya çıkar ve bu ihtiyaç durdurulamaz.”

Daha sonra sözlerine şöyle devam etti: ”Paskalya sabahı müjde işte bu şekilde başladı, dirilmiş olan, Yaşayan İsa ile karşılaşan bir kadın, Mecdelli Meryem, Havariler’e müjdeyi duyurmaya gitti.” Ve ekledi:

 ”Günümüzdeki insanların deneyimleri Mecdelli Meryem’in deneyiminden çok da uzak değildir. Her insanın yüreğinde, sonsuz gerçek sevgi ve Tanrı özlemi yer almaktadır.

Papa, “yaşamak için Tanrı’nın sevgisine ihtiyacımız olduğunu” vurguladı. ”Eğer bu sevgi her zaman yüreğimizde olsaydı farklılıkların üzerinde durup, tüketim kültürüne bu kadar sarılmış olmazdık” diye ekledi.

Başpiskopos müjdecilere vurgu yaparak; ”her zaman yolda olduklarını ve başkalarıyla aradıklarını unutmasınlar” dedi.

Yeni Yollar Takip Edin

Konuşması sırasında Papa Françesko; ”hata yapma ve yeni yolları takip etme korkularımızın önümüze geçmelerine izin vermememizi söyledi. Yoksulluklarımız engel değildir, Tanrı’nın lütfu zayıflıkta kendini göstermeyi sevdiği için değerli enstrümanlardır” dedi.

Papa, konuşmasını bitirirken, herkesin karşı çıktığı ve inançları için zulmedilen ilk Hıristiyanların rehberlerimiz olmaları gerektiğini söyledi.

Papa Françesko, ”İyi gitmeyen şeyler, zorluklar, yanlış anlaşılmalar nedeniyle üzülmemeliyiz: onlar “Rabbimiz İsa Mesih’in bilmenin yüceliğinin” karşısında küçük şeylerdir” diyerek tavsiyede bulundu.

”Her şeyin yanlış gittiğine bağlı olan yenilgiden etkilenmeye izin vermeyelim, onun yerine her günün yazarını ve hayatı Tanrı ile birlikte bir aşk hikayesi yapan Kutsal Ruh’u çağırmaya izin verelim” diyerek sözlerini sonlandırdı. (vaticannews.va)

Patrik Sahak II’den, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ Hakkında Açıklama

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, ''İnsan Hakları Eylem Planı'' hakkında açıklamada bulundu.Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklama...

Myanmar’da Hristiyanlar, Adalet ve Barış İçin Dua Ediyor

Myanmar’da Katolik gazetesi Gloria News Journal editörü Joseph Kung Za Hmung, Agenzia Fides'e verdiği demeçte Myanmar'daki toplumsal...

Yüz Yüze Kilise Hizmetlerinde Düşüş Yaşanıyor

Yeni bir Lifeway Research anketi, geçen sonbahardan bu yana Protestan kiliseleri arasında yüz yüze katılımda önemli bir...

Hristiyanlar, Komşularına Duyduğu Sevgiden Ötürü COVID-19 Aşısı Olmalı

İki tanınmış Hristiyan lider, Hristiyanları komplo teorilerini reddetmeye ve COVID-19 aşısını benimsemeye teşvik ederek, aşıları yaşam yanlısı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi