29 Haziran 2022 Çarşamba

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir’de öldürülen bir Fransız keşişin de olduğu 10 kişiyi aziz ilan etti. 

Dizlerindeki ağrılar nedeniyle tekerlekli sandalye kullanan 85 yaşındaki Papa Françesko, Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan 50 binden fazla kişiye hitap etti. Covid-19 kısıtlamalarının hafifletilmesinin ardından ilk kez bu kadar büyük bir kalabalık toplanırken, Papa, katılımcıları selamlamak için ayağa kalksa da elindeki metni oturarak okudu. 

Papa Françesko, aziz ilan edilen 10 kişinin isimlerini okurken kalabalık da ses yükselterek destek verdi. Aziz ilan edilenler arasında İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce Nazi ideolojisine karşı mücadele eden Nijmegen’deki Katolik üniversitesinin başkanı olarak görev yapan Titus Brandsma yer aldı. 

Yahudi karşıtı yasalara kaşı çıkan Brandsma, 1942’de tutuklanarak Münih yakınlarındaki Dachau’ya götürüldü. Brandsma biyolojik deneylere tabi tutulduktan sonra 61 yaşındayken zehirli iğne ile öldürüldü.

Sonradan rahip olan Fransız asilzade Charles de Foucauld da törende aziz ilan edilenler arasında yer aldı. De Foucauld, 1916’da Cezayir’de Bedevi kabile akıncıları tarafından bir kaçırma girişimi sırasında öldürülmüştü. 

Yine 18. yüzyıl Hindistan’ında Hristiyanlığa geçtiği için öldürülen Devasahayam Pillai ve bir tarikat kuran 16. yüzyıl Fransız rahip Cesar de Bus da kilise tarafından aziz ilan edilen isimler oldu. 

Aziz ilan edilen diğer altı kişi ise 16. ve 20 yüzyıllar arasında yaşayan iki İtalyan rahip, üç İtalyan ve bir Fransız rahibe olarak açıklandı. (Euronews)

Kiliseler, Kürtaj ile Mücadele Ediyor

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İngiltere ve Galler için en son kürtaj rakamlarını yayınladı. Buna göre, 2021'de...

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Dini Gruplardan Komünist Parti Düzenlemelerine Uyma Sözü

Çin hükümeti tarafından onaylanmış resmi Protestan Kilisesi olan Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi (TSPM), kiliselerin yönetimine dair Çin Komünist...

İklim Şurası Kararları Açıklandı

Şubat ayında yapılan İklim Şurası’nda alınan 217 maddelik kararlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kamuoyuyla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi