3 Haziran 2023 Cumartesi

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir’de öldürülen bir Fransız keşişin de olduğu 10 kişiyi aziz ilan etti. 

Dizlerindeki ağrılar nedeniyle tekerlekli sandalye kullanan 85 yaşındaki Papa Françesko, Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan 50 binden fazla kişiye hitap etti. Covid-19 kısıtlamalarının hafifletilmesinin ardından ilk kez bu kadar büyük bir kalabalık toplanırken, Papa, katılımcıları selamlamak için ayağa kalksa da elindeki metni oturarak okudu. 

Papa Françesko, aziz ilan edilen 10 kişinin isimlerini okurken kalabalık da ses yükselterek destek verdi. Aziz ilan edilenler arasında İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce Nazi ideolojisine karşı mücadele eden Nijmegen’deki Katolik üniversitesinin başkanı olarak görev yapan Titus Brandsma yer aldı. 

Yahudi karşıtı yasalara kaşı çıkan Brandsma, 1942’de tutuklanarak Münih yakınlarındaki Dachau’ya götürüldü. Brandsma biyolojik deneylere tabi tutulduktan sonra 61 yaşındayken zehirli iğne ile öldürüldü.

Sonradan rahip olan Fransız asilzade Charles de Foucauld da törende aziz ilan edilenler arasında yer aldı. De Foucauld, 1916’da Cezayir’de Bedevi kabile akıncıları tarafından bir kaçırma girişimi sırasında öldürülmüştü. 

Yine 18. yüzyıl Hindistan’ında Hristiyanlığa geçtiği için öldürülen Devasahayam Pillai ve bir tarikat kuran 16. yüzyıl Fransız rahip Cesar de Bus da kilise tarafından aziz ilan edilen isimler oldu. 

Aziz ilan edilen diğer altı kişi ise 16. ve 20 yüzyıllar arasında yaşayan iki İtalyan rahip, üç İtalyan ve bir Fransız rahibe olarak açıklandı. (Euronews)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi