27 Ocak 2022 Perşembe

Papa Françesko, ABD Başkanı Joe Biden İle Görüştü

Papa Françesko, Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joseph Biden’ı kabul etti. Papa ve Başkan Biden, diğer konuların yanı sıra göç, insan haklarının korunması ve Covid-19 salgını üzerine konuştular.

Cuma sabahı Papa Françesko, Vatikan Apostolik Sarayı’nda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. ABD lideri daha sonra Vatikan Dışişleri Bakanı Kardinal Pietro Parolin ve beraberinde Devlet İlişkileri Bakanı Başepiskopos Richard Paul Gallagher ile görüştü.

Holy See basın ofisinden yapılan açıklamada, samimi görüşmeler sırasında, dünyanın korunması ve bakımı, sağlık durumu ve Covid-19 salgınına karşı mücadelenin yanı sıra, mülteciler konusu ve göçmenler için nasıl yardım sağlanacağı konularına yönelik ortak taahhütleri üzerinde durdukları belirtildi. 

Her iki taraf da din ve vicdan özgürlüğü de dahil olmak üzere insan haklarının korunması hakkında konuştu.

Son olarak, görüşmeler, Roma’daki G20 zirvesi bağlamında da mevcut uluslararası duruma ve siyasi müzakere yoluyla dünya barışının teşvikine ilişkin bazı konularda görüş alışverişinde bulunulmasını sağladı.

G20 Toplantısı

Başkan Biden, Cuma sabahı Roma’nın Fiumicino havaalanına geldi. Biden’ın diğer Devlet Başkanları ve önemli uluslararası kuruluşların temsilcileriyle birlikte 30-31 Ekim tarihlerinde yapılacak G20 Zirvesi’ne katılması planlanıyor.

Biden gün içinde İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Başbakan Mario Draghi ile görüşecek. Cuma günü ise ilerleyen saatlerde Biden’ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesi planlandı.

ABD Başkanı, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26’ya katılmak için Pazartesi günü Glasgow’a gidecek. (vaticannews)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi