23 Ekim 2021 Cumartesi

Papa Françesko, Afganistan İçin Dua ve Oruç Çağrısında Bulundu

Papa Françesko, Pazar günü tüm dünyaya seslendiği Angelus duasında Hristiyanları, son günlerde şiddet içeren saldırıların kurbanları olan kadın ve çocuklar başta olmak üzere Afganistan halkıyla dayanışmaya çağırdı ve, “İhtiyacı olanlara yardım etmeye devam edelim” diyerek, “diyalog ve dayanışmanın barışçıl ve kardeşçe bir birlikteliğe yol açması için dua edelim” çağrısında bulundu.

Pazar günü, Papa Françesko, “Afganistan’daki durumu büyük bir endişeyle takip ediyorum” dedi ve ekledi “Geçen Perşembe günü intihar saldırılarında hayatını kaybedenler için yas tutanların ve yardım ve koruma arayan insanların acılarını paylaşıyorum.”

Geçen hafta Kabil havaalanındaki intihar saldırısında yaklaşık iki yüz kişi öldü ve binlerce kişi hala Taliban savaşın mağlubu olan ulusun kontrolünü ele geçirirken umutsuzca ülkeye kaçmayı bekliyor.

Papa Hazretleri, öldürülenlerin canlarını “Her Şeye Gücü Yeten Tanrı’nın merhametine” emanet etti. Aynı zamanda, Afganistan’ın “feci şekilde denenmiş nüfusuna”, özellikle kadın ve çocuklara yardım etmek için çalışanlara teşekkür etti. Papa, “Herkesi, ihtiyacı olanlara yardıma devam etmeye çağırıyorum, diyalog ve dayanışmanın barışçıl ve kardeşçe bir birlikteliğe yol açması ve ülkenin geleceği adına umut olması için dua etmeye çağırıyorum” dedi.

Papa Françesko, “böyle tarihi anlarda kayıtsız kalamayacağımız” konusunda ısrar etti ve Hristiyanlar için yanıt vermenin bir görev olduğunu söyledi. Bu nedenle, “Herkesi duayı yoğunlaştırmaya ve oruç tutmaya davet ediyorum: dua ve oruç, dua ve kefaret. Şimdi bunu yapmanın zamanı geldi.”

Çağrısına vurgu yaparak devam etti: “Ciddiyim: Duayı yoğunlaştırın ve oruç tutun, Rab’den merhamet ve bağışlanma dileyin.” (Vatican News)

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi