22 Nisan 2021 Perşembe

Papa Françesko, Arap Yarımadasını Ziyaret Edecek İlk Papa Olacak

Papa Françesko 3-5 Şubat tarihlerinde veliaht prens Şeyh Muhammed bin Zayid el Nahyan’ın konuğu olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret edecek. Bu ziyaretle ilk kez bir Katolik Papa, Arap yarım adasını ziyaret etmiş olacak.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayid el Nahyan ve BAE’deki az sayıdaki Katolik Hristiyan’ın davetini kabul eden Papa Françesko, başkent Abu Dabi’de BAE yetkilileriyle görüşmeler yapacak. Papa ayrıca dinlerarası barış ve diyalogla ilgili bir toplantıda konuşacak ve Katolik toplumunun temsilcileriyle düzenlenecek bir ayine riyaset edecek.

Vatikan Sözcüsü Greg Burke, yaptığı açıklamada, “Beni senin barışının yolu yap” temasıyla düzenlenecek olan ziyarette Papa Françesko’nun bölge ve dünya için barış mesajı vereceğini söyledi. Açıklamada ziyaretin Papa’nın, dinlerarası barış çağrısında bulunmak amacıyla çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeye gerçekleştireceği 7. ziyaret olduğu vurgulandı. Papa bu kapsamda ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptıktan sonra, Ürdün, Mısır, Bangladeş veAzerbaycan ve Filistin’e çeşitli ziyaretler gerçekleştirmişti.

EPİSKOPOSTAN TEŞEKKÜR VE DUA ÇAĞRISI

Burke açıklamasında, “Bu gezide, tüm iyi niyetli insanların barış için nasıl çalışabileceği ana konumuz olacak. Bu ziyaret tıpkı 2017’deki Mısır ziyareti gibi Papa’nın dinlerarası diyaloğa verdiği önemi gösterecek. Papa Françesko’nun Arap ülkelerine gerçekleştireceği ziyaret, kültürlerarası etkileşim adına güzel bir örnek teşkil ediyor” dedi.

Güney Arabistan Episkoposluğu’nun yaptığı açıklamaya göre, Papa’nın ziyaretinin detayları ve ziyaret programı Noel’den önce kamuoyuna açıklanacak.Güney Arabistan Episkoposu Paul Hinder Youtube üzerinden yayınlanan videosunda ziyaretin gerçekleşmesini olanaklı kılan Arap ülkelerinin yöneticileri için dua edilmesi çağrısında bulundu.

Papa’nın ziyaretine ilişkin olarak Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayan Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid el Nahyan,”Papa, barışın ve hoşgörünün sembolü ve dinler arası kardeşliğin gelişmesi adına önemli bir figür. Halkların bir arada barış içerisinde yaşayabilmesi hususunda diyalog yolu arayacağımız bu tarihi ziyareti dört gözle bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Arap Yarımadası’nda sadece Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’te Hristiyanlar özel izinle verilmiş kiliselerde ve dini yerlerde ibadetlerini yerine getirebilirken, Suudi Arabistan’da buna izin verilmiyor. (VaticanNews, Gulfnews/ SEYFİ GENÇ)

Doğu Afrika’da 7 Milyondan Fazla İnsan Açlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

Altı Doğu Afrika ülkesinde 7 milyondan fazla insan, koronavirüs salgını, çekirge istilası, çatışmalar ve selle mücadelenin ardından...

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Myanmar’da Ordu’nun İnanç Özgürlüğü İhlali

Myanmar’daki kiliseler, gizli aktivistleri veya yasadışı faaliyetleri aradıklarını iddia eden ordu tarafından sürekli olarak baskınlara ve şiddetli...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi