fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

Papa Françesko: ‘‘Barışı İnşa Etmek, Risk Almayı Gerektirir’’

Dünyanın birçok yerinde çatışmaların devam ettiğini söyleyen Papa Françesko, barışı inşa etmenin gerekli ve değerli olduğunu ancak risk taşıyabileceğini söyledi.

Vatikan’da Hristiyan İşçi Dernekleri (ACLI) üyeleriyle konuşan Papa Françesko, ‘‘Dünyamızın çatışmalarla mücadele ettiğini biliyoruz. Bundan dolayı barış yapıcıların varlığı oldukça gerekli ve değerli’’ dedi.

Papa Françesko’nun açıklamaları, İsrail ve Hamas arasında rehine değişimi ve ateşkes önerileri değerlendirilirken geldi. İsrail ve Hamas arasında çatışmalar devam ederken, geçen ay Rusya, Ukrayna’nın kuzey sınırına sürpriz bir saldırı başlattı.

Sudan’da milyonlarca insan, iç savaş nedeniyle acı çekiyor. Birleşmiş Milletler, açlık krizi ve zulüm nedeniyle en az 15 bin kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Kardinal Carlo Maria Martini’nin 29 Ocak 1991’de barış adına düzenlenen dua toplantısındaki sözlerini hatırlatan Papa, ‘‘Barışı inşa eden kişi, aynı zamanda köprüler kurmaya, dinlemeye ve tarafları uzlaşıya teşvik eden kişidir’’ dedi.

En önemli barış yapıcının İsa olduğunu söyleyen Papa, ‘‘İsa hayatımızda olmasaydı insanları kucaklama gücünü nerede bulabilirdik’’ dedi. İman yaşamında duanın önemine de değinen Papa Françesko, ‘‘Hristiyan yaşam tarzını benimsemek, Tanrı Sözü’nde büyümek anlamına gelir. Öyle ki yaşamlarımız Mesih’e layık olsun’’ ifadelerinde bulundu.

2020 tarihli ansikali, Fratelli tutti’ye atıfta bulunan Papa, inanlıları kardeşlik ve dostluk duygularını geliştirmeye çağırdı.

(Kaynak: Catholic News Agency)

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi