2 Aralık 2021 Perşembe

Papa Françesko: ‘‘Bazıları Ölmemi İstese de, Yaşamaya Devam Ediyorum’’

Papa Françesko, Kilise’deki bazı kişilerin son kolon ameliyatından sağ çıkmayacağını umduğunu söyledi ve Roma Katolik Kilisesi’ni baltalayarak ‘şeytanın işini’ yaptıkları için bazı muhafazakâr eleştirmenleri kınadı.

Papa, bu ay Slovakya’da Cizvit üyeleriyle yaptığı bir toplantı sırasında açıklamalarda bulundu. Cizvitlerden biri tarafından sağlık durumunun sorulması üzerine, Papa Françesko, ‘‘Bazı insanlar ölmemi istemesine rağmen, hala hayattayım. Sağlık durumumun rahipler arasında bile ciddi olduğu düşünülüyordu ve yeni Papa’yı seçmek üzere toplantı hazırlıyorlardı. Ancak Tanrı’ya şükürler olsun, iyiyim’’ dedi.

2013’te seçilen Papa Françesko, 4 Temmuz’da kolon ameliyatı geçirmiş ve 11 gün hastanede yatmıştı. Kilisenin karşı karşıya olduğu bazı zorluklara değinen Papa Françesko, ‘geri dönmenin doğru yol olmadığını’ ve ilerlemenin önemli olduğunu söyleyerek gelenekçileri hedef aldı. Sürekli kendisine saldırmaya çalışan bir Katolik televizyon kanalını kınayan Papa, ‘‘Kişisel olarak saldırı ve hakaretleri hak edebilirim, ancak Kilise bunu hak etmiyor. Bu şeytanın işidir’’ dedi.

Son yıllarda Papa Françesko’nun sorunlar karşısındaki duruşundan memnun olmayan bazı Amerikalı muhafazakârlar, ABD merkezli Katolik televizyon ağı EWTN’ye katılarak görüşlerini bildiriyor. Kilise içindeki din adamlarından gelen eleştirilerin zaman zaman kendisini rahatsız ettiğini kabul eden Papa, ‘‘Özellikle gerçek bir diyaloga girmeden hüküm verdiklerinde sabrım tükeniyorum. Hiçbir şey yapamıyorum, ancak onların fikir dünyasına girmeden devam ediyorum’’ dedi.

Papa, din adamlarının ‘katılığına’ karşı uyarıda bulunarak, Tanrı’nın özgür bir toplum istediğini söyledi. Ayrıca Katolik Kilisesi’nin eşcinsel eğilimlerin değil, eşcinsel eylemlerin günah olduğunu öğrettiğini söyledi. ‘‘Cinsel çeşitliliğe sahip insanlara eşlik etmekten korkuyoruz’’ diyen Papa Françesko, ‘cinsiyet ideolojisinin’ yükselişine karşı uyarıda bulunarak, ‘‘Tehlikeli bir yaklaşım. Çünkü insanların somut yaşamı açısından soyut bir düşünce ve kişilerin ne zaman kadın veya erkek olacağına soyut olarak karar verebilirmiş gibi gösteriyor’’ dedi. (premierchristian)

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi