2 Mart 2021 Salı

Papa Françesko Bilgisayar Kodu Yazan İlk Papa Oldu

Papa Françesko, BM için hazırlanan bir uygulamaya bir satır kod yazarak, tarihte bilgisayar kodu yazan ilk Papa oldu.

Papa Françesko Perşembe günü, dünyanın dört bir yanından gelen gençlerin yardımıyla bir satır kod yazarak bilgisayar tarihine geçti. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Geliştirme Hedefleri’ni öne çıkarmak için yazılan uygulamaya bir satır kodla destek olan Papa Françesko böylece tarihte kod yazan ilk Papa oldu. Seattle’dan girişimci ve Code.org’un kurucu ortağı Hadi Partovi ‘Barış için Programlama’ adlı etkinliği sunmak için hazır bulundu.

Gençler Papa’ya Kod Öğretti

Papa, düzenlenen etkinlikte dünyanın her tarafındaki çocuklara ortak bir mesaj gönderdi. Tüm çocukların bilgisayar bilimlerini öğrenmelerini ve yaratıcılıklarını geliştirmelerini söylerken ayrıca bu becelerileri herkesin iyiliği için kullanmalarını ekledi. Şili’den News York’tan ve Çin’den gelen üç bilgisayar bilimi öğrencisi kızla birlikte uygulamanın son satırındaki kodu yazan Papa barış çağrısında bulundu.

setScreen(“por la paz”);

(Parantez içindeki ifade İspanyolca ‘barış için’ anlamına geliyor)

Ardından uygulamanın ekranında şu yazı göründü: “Bilgisayar bilimi genç insanlara, kendi topluluklarında barışı oluşturmaları için güç veriyor. Herkes bu teknolojiyi nasıl kullanabileceğini öğrenmeli ve bu yaratıcı gücü barış için kullanmalı.”

Hadi Partovi ise Papa ile yapılan buluşmayı kişisel bir proje olarak adlandırdı ve Code.org ile resmi olarak bir ilişkisi bulunmadığını belirtti. Code.org altı yıl önce Amerika’daki her çocuğa bilgisayar bilimini öğretmek amacıyla faaliyete geçmişti. Partovi, bu etkinliğin kurumla bir ilişkisi olmadığını ancak Code.org’un Scholas Occurrentas ile öğrencilere teknolojiyi iyilik ve dünya barışı için kullanma odaklı bir bilgisayar bilimi eğitimi vermek için birlikte çalışacaklarını belirtti.

Partovi toplantı sırasında şunları söyledi:

“21. yüzyılda bilgisayar bilimi, her öğrencinin öğrenmesi gereken temel bir konu. Okullarda bilgisayar bilimi eğitimi verilerek öğrencilerin geleceğe hazırlanması, çocukların yaratıcılıkla güçlendirilmesi ve teknoloji ve yaratıcılıktan nasıl istişare edebileceklerinin öğretilmesi gerek.”

Salgına Rağmen Bazı Hristiyan Kitapçılar Satışlarını Artırdı

Salgın döneminde zorunlu kapanmalara ve sosyal mesafeye rağmen, 2020'de bazı Hristiyan kitapçıların genel satışlarının arttığı görüldü.Christian Retail...

SAT-7 Plus, Dünya Çapında Kullanıma Hazır

Orta Doğu’nun ilk isteğe bağlı Hristiyan video yayın hizmeti olan SAT-7 PLUS, artık çevrimiçi (online) olarak dünya...

Ermeni Kilisesi’nde, ‘Kaybolan Oğul’ Haftası Gerçekleşti

Ermeni kiliselerinde, Büyük Oruç dönemi "Arevakal" (Gündoğumu) ve "Hısgum" (İstirahat) dualarına devam edildi. 28 Şubat Pazar günü...

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Kiliselerin Kapatılmasını Kınadı

Cezayir Hükümeti'ne Aralık 2020'de üç Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (UNHRC) sözcüsü tarafından gönderilen mektup kamuoyuna açıklandı....

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi