27 Eylül 2022 Salı

Papa Françesko Bir İlke İmza Attı

Vatikan yönetiminde kadınlara üst düzey görev verilmesine yönelik hamleleriyle dikkati çeken Papa Françesko’dan yeni bir adım geldi. Papa, Vatikan yönetiminde episkoposlardan sorumlu başkanlık yönetimine ilk kez üç kadın yönetici atadı.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko, bir ilke imza atarak daha önce tamamı erkek üyelerden oluşan, episkopos adaylarını inceleyen ve atanma işlerine bakan Episkoposlar Başkanlığı yönetimine üç kadın yönetici getirdi.

Vatikan Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre Papa, İtalyan rahibe Raffaella Petrini, Fransız rahibe Yvonne Reungoat ile Arjantinli Maria Lia Zervino’nun Vatikan’da bakanlık düzeyinde olan Episkoposlar Başkanlığı bünyesinde görev yapmasını kararlaştırdı.

Kadın yöneticilerin atandığı Episkoposlar Başkanlığı dünya genelinde Katolik Kilisesi’ne bağlı 5 bini aşkın episkoposun çalışmalarını da denetliyor.

Kadınların Vatikan yönetiminde üst düzey görevler almasına sıcak baktığını daha önce farklı şekillerde açıklayan Papa Françesko, Ocak 2020’de Vatikan Devletler Arası İlişkiler Sekreterliği’nin (Dışişleri Bakanlığı) çok taraflı ilişkilerden sorumlu müsteşarlığına Francesca Di Giovanni’yi atayarak bir ilke imza atmıştı.

Papa, Episkoposlar Başkanlığı üyesi olarak atadığı İtalyan rahibe Petrini’yi de daha önce Kasım 2021’de Vatikan Şehir Devleti Valiliği Genel Sekreteri olarak üst düzey bir göreve getirmişti.

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi