27 Şubat 2021 Cumartesi

Papa Françesko, Bir Kez Daha Nobel Barış Ödülü’ne Aday

Papa Françesko bir kez daha Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Norveç Nobel Enstitüsü, bu yıl Nobel Barış Ödülü’ne 318 adayın olduğunu açıkladı.

Basında yayınlanan bilgilere göre, 2017 senesinin Nobel barış ödülü adayları arasında ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Papa Françesko gibi isimler yer alıyor.

Papa Françesko Nobel barış ödülüne 4. kez aday gösteriliyor. Bugüne kadar hiçbir Papa, Nobel Barış Ödülü kazanmadı. Ancak Papa Françesko, bu yıl ödülün en güçlü adayları arasında. Papa seçildiğinden beri, mülteciler, yoksulluk ve iklim değişiklikleri konusunda sergilediği güçlü tavırla sadece Katolik aleminde değil, milyonlarca insanın takdirini kazandı.

Avrupa’da gelen tepkiye rağmen Papa Françesko, ısrarla hem politikacıları hem de halkı mültecilere kapıları açmaya davet etti. Nisan ayında mültecilerin ilk duraklarından biri olan Yunanistan’ın Lesbos adasına bizzat giderek mültecilere, ‘’Buraya kadar gelmemin nedeni size yalnız olmadığınızı söylemektir’’ dedi. Uçağına 12 mülteci alarak onları Vatikan’a kabul etti. Papa, birçok Hristiyan grubun aksine iklim değişikliği konusunda da bilimsel uyarıların yanında saf tutmaktan çekinmedi. Yine yayınladığı Papalık yönetmeliği ile zengin ulusların yoksullara ağır sosyal borçlarını ödemeleri çağrısında bulundu.

Bu yıl Nobel Barış Ödülünü kazananın adı Ekim ayında ilan edilecek, ödül töreni her sene olduğu gibi Alfred Bernhard Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’da Oslo’da gerçekleşecek.(Olga Daşcinscaia)

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi