3 Haziran 2023 Cumartesi

Papa Françesko, Dostluk Maçı Öncesi Oyuncuları Cesaretlendirdi

Papa Françesko, birlikteliği ve barışı teşvik etmek adına Pazar günü düzenlenecek dostluk maçı için Dünya Roma Örgütü ve Fratelli tutti (Papa’nın takımı) temsilcilerini kabul etti.

‘Fratelli Tutti Futbol Maçı’, Roma’nın yaklaşık 25 kilometre kuzeyindeki Formello’da yer alan Lazio futbol kulübünün antrenman sahasında 14.30’da başladı. İsviçreli Muhafızlar, Vatikan çalışanları ile Roma Curia ve Papalık Din Akademisi’nde görev yapan rahiplerden oluşan Vatikan takımında Sant’Egidio Topluluğu’nun desteklediği üç genç göçmen ve Down sendromlu genç bir adam da yer aldı. 

Takımın herkesi kucakladığına dikkat çeken Papa Françesko, oyunculara Fratelli Tutti’ye katılmayı kabul ettikleri için teşekkür etti. Papa, Zagreb merkezli Dünya Roma Örgütü’nün Roma’da dostluk maçı oynama önerisini memnuniyetle karşıladı. Ayrıca Roma Episkoposluğu tarafından desteklenen ve savunmasız insanların dâhil edilmesini teşvik eden ‘Dışlanmayı Tekmele’ projesini teşvik etti. Özel spor etkinliği aracılığıyla, projeyi desteklemek için bağış toplanacak.

Birlik, Barış İçinde Yaşamanın Bir Yoludur

Papa Françesko 14 Eylül’de Slovakya’nın Košice kentindeki Roma Luník IX mahallesini ziyareti sırasında sarf ettiği sözleri hatırlatarak, Roman halkının sıklıkla acımasız önyargıların ve karalayıcı sözlerin kurbanı olduğuna dikkati çekti.

Romanların, insanlığın üyeleri olarak Tanrı tarafından çağrılan bir halk olarak yaşama çağrısının amacına nasıl mükemmel bir şekilde uyduğunu söyleyen Papa, ‘‘Bu futbol maçı, barış içinde bir arada yaşamanın yolunun, birliktelik ruhu olduğunu gösteriyor. Bunun temeli çocukların eğitimidir’’ dedi.

Spor Bir Buluşma Yeridir

Papa Françesko, Dünya Roma Örgütü’nün spor yoluyla katılımı ve dostluğu teşvik etme çabalarının, ‘bir umut işareti’ olduğunu belirtti. Papa, ‘‘Bütün çocukların ayrım gözetilmeksizin birlikte büyüme hakkı vardır. Spor bir buluşma ve eşitlik yeridir. Dostluk köprüleri aracılığıyla topluluklar kurabilir’’ dedi. (vaticannews)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi