11 Ağustos 2022 Perşembe

Papa Françesko, Dostluk Maçı Öncesi Oyuncuları Cesaretlendirdi

Papa Françesko, birlikteliği ve barışı teşvik etmek adına Pazar günü düzenlenecek dostluk maçı için Dünya Roma Örgütü ve Fratelli tutti (Papa’nın takımı) temsilcilerini kabul etti.

‘Fratelli Tutti Futbol Maçı’, Roma’nın yaklaşık 25 kilometre kuzeyindeki Formello’da yer alan Lazio futbol kulübünün antrenman sahasında 14.30’da başladı. İsviçreli Muhafızlar, Vatikan çalışanları ile Roma Curia ve Papalık Din Akademisi’nde görev yapan rahiplerden oluşan Vatikan takımında Sant’Egidio Topluluğu’nun desteklediği üç genç göçmen ve Down sendromlu genç bir adam da yer aldı. 

Takımın herkesi kucakladığına dikkat çeken Papa Françesko, oyunculara Fratelli Tutti’ye katılmayı kabul ettikleri için teşekkür etti. Papa, Zagreb merkezli Dünya Roma Örgütü’nün Roma’da dostluk maçı oynama önerisini memnuniyetle karşıladı. Ayrıca Roma Episkoposluğu tarafından desteklenen ve savunmasız insanların dâhil edilmesini teşvik eden ‘Dışlanmayı Tekmele’ projesini teşvik etti. Özel spor etkinliği aracılığıyla, projeyi desteklemek için bağış toplanacak.

Birlik, Barış İçinde Yaşamanın Bir Yoludur

Papa Françesko 14 Eylül’de Slovakya’nın Košice kentindeki Roma Luník IX mahallesini ziyareti sırasında sarf ettiği sözleri hatırlatarak, Roman halkının sıklıkla acımasız önyargıların ve karalayıcı sözlerin kurbanı olduğuna dikkati çekti.

Romanların, insanlığın üyeleri olarak Tanrı tarafından çağrılan bir halk olarak yaşama çağrısının amacına nasıl mükemmel bir şekilde uyduğunu söyleyen Papa, ‘‘Bu futbol maçı, barış içinde bir arada yaşamanın yolunun, birliktelik ruhu olduğunu gösteriyor. Bunun temeli çocukların eğitimidir’’ dedi.

Spor Bir Buluşma Yeridir

Papa Françesko, Dünya Roma Örgütü’nün spor yoluyla katılımı ve dostluğu teşvik etme çabalarının, ‘bir umut işareti’ olduğunu belirtti. Papa, ‘‘Bütün çocukların ayrım gözetilmeksizin birlikte büyüme hakkı vardır. Spor bir buluşma ve eşitlik yeridir. Dostluk köprüleri aracılığıyla topluluklar kurabilir’’ dedi. (vaticannews)

Papa, Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Başkanı ile Görüştü

Papa Françesko, Patrik Kirill’le görüşmesi öncesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nin güçlü önderlerinden Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi...

Çin Nüfusu 2025 Yılına Kadar Azalmaya Başlayacak

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda bulunan Çin’in nüfus artış hızının her geçen gün azaldığı ve 2025 yılı...

Gençler, Yoksullukla Mücadele Ediyor

Geçen yıl 16-25 yaşındakilerin neredeyse yarısı, yaşam maliyetlerinin artışı nedeniyle yatağa aç girdi. Evsizleri destekleyen bir yardım...

Kiliseler İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Çevreyi korumak için çalışan Hristiyan yardım kuruluşu, İngiltere ve Galler'de iklim değişikliğiyle mücadele eden 5 bin'den fazla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi