2 Aralık 2021 Perşembe

Papa Françesko, Dostluk Maçı Öncesi Oyuncuları Cesaretlendirdi

Papa Françesko, birlikteliği ve barışı teşvik etmek adına Pazar günü düzenlenecek dostluk maçı için Dünya Roma Örgütü ve Fratelli tutti (Papa’nın takımı) temsilcilerini kabul etti.

‘Fratelli Tutti Futbol Maçı’, Roma’nın yaklaşık 25 kilometre kuzeyindeki Formello’da yer alan Lazio futbol kulübünün antrenman sahasında 14.30’da başladı. İsviçreli Muhafızlar, Vatikan çalışanları ile Roma Curia ve Papalık Din Akademisi’nde görev yapan rahiplerden oluşan Vatikan takımında Sant’Egidio Topluluğu’nun desteklediği üç genç göçmen ve Down sendromlu genç bir adam da yer aldı. 

Takımın herkesi kucakladığına dikkat çeken Papa Françesko, oyunculara Fratelli Tutti’ye katılmayı kabul ettikleri için teşekkür etti. Papa, Zagreb merkezli Dünya Roma Örgütü’nün Roma’da dostluk maçı oynama önerisini memnuniyetle karşıladı. Ayrıca Roma Episkoposluğu tarafından desteklenen ve savunmasız insanların dâhil edilmesini teşvik eden ‘Dışlanmayı Tekmele’ projesini teşvik etti. Özel spor etkinliği aracılığıyla, projeyi desteklemek için bağış toplanacak.

Birlik, Barış İçinde Yaşamanın Bir Yoludur

Papa Françesko 14 Eylül’de Slovakya’nın Košice kentindeki Roma Luník IX mahallesini ziyareti sırasında sarf ettiği sözleri hatırlatarak, Roman halkının sıklıkla acımasız önyargıların ve karalayıcı sözlerin kurbanı olduğuna dikkati çekti.

Romanların, insanlığın üyeleri olarak Tanrı tarafından çağrılan bir halk olarak yaşama çağrısının amacına nasıl mükemmel bir şekilde uyduğunu söyleyen Papa, ‘‘Bu futbol maçı, barış içinde bir arada yaşamanın yolunun, birliktelik ruhu olduğunu gösteriyor. Bunun temeli çocukların eğitimidir’’ dedi.

Spor Bir Buluşma Yeridir

Papa Françesko, Dünya Roma Örgütü’nün spor yoluyla katılımı ve dostluğu teşvik etme çabalarının, ‘bir umut işareti’ olduğunu belirtti. Papa, ‘‘Bütün çocukların ayrım gözetilmeksizin birlikte büyüme hakkı vardır. Spor bir buluşma ve eşitlik yeridir. Dostluk köprüleri aracılığıyla topluluklar kurabilir’’ dedi. (vaticannews)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi