16 Mayıs 2021 Pazar

Papa Françesko: Göçmenlere Yardım Asla Reddedilmemeli

Papa Françesko, Akdeniz’i geçmeye çalışırken ölen göçmenler için bunun bir utanç anı olarak nitelendirerek dua etti. Ayrıca, Bağdat’taki Covid hastanesinde çıkan yangının 82 kurbanını ve St. Vincent ve Granadine adalarında meydana gelen volkanik patlamanın neden olduğu acıyı hatırlattı.

Regina Coeli duasının okunması için Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan inanlılara seslenen Papa Françesko, düşüncelerini bir kez daha Akdeniz’deki trajik can kayıplarına çevirdi. 130 kurbanı hatırlayan Papa, utanmamız gerektiğini söyledi.

Papa, samimi bir çağrıda bulunarak, “iki gün boyunca boşu boşuna, gelmeyen yardım için yalvaran insanlar” adına, onlara olan yakınlığının teminatını verdi ve, ”Onlar insan, hayatı olan insanlar” vurgusu yaptı.

Papa daha sonra herkesin, bu “birçok kez gerçekleşen trajedi” hakkında kendisini sorgulamasını istedi.

Papa, ”Bu bir utanç anıdır”, diye devam ederek, “Bu kardeşler ve bu dramatik yolculuklarda ölmeye devam eden pek çok kişi için dua ediyoruz. Yardım edebileceği halde başka yöne bakmayı tercih edenler için de dua ediyoruz. Sessizlik içinde dua ediyoruz” dedi.

Bağdat ve St Vincent & Grenadin İçin Dualar

Papa ayrıca, Covid’den muzdarip olanların kaldığı hastanede çıkan yangının Irak’taki kurbanları için dua istedi ve, ”Şimdiye kadar 82 kişi öldü” dedi.

Daha sonra düşüncelerini ve yakınlığını “volkanik bir patlamanın hasara ve sıkıntıya neden olduğu St. Vincent ve Granadine adalarının” polülasyonuna çevirdi.

On Şehidin Azizliği

Papa Françesko son olarak, geçen Cuma günü Santa Cruz del Quiché, Guatemala’da José María Gran ve dokuz şehit arkadaşının kutsandığını, üç rahip ve İsa Mesih’in Kutsal Kalbinin Misyonerler Cemaatinden yedi kişinin “1980 ile 1991 yılları arasında, fakirleri savunmaya adanmış olan Katolik Kilisesi’ne karşı zulüm edilen zamanlarda” öldürüldüğünü hatırladı ve Mesih’e olan imandan hareketle, “Onlar adalet ve sevginin kahramanca tanıklarıydı. Onların örneği, İncil’i yaşarken bizi daha cömert ve cesur kılsın” dedi.

Son Dakika: Kademeli Normalleşme Takvimi Açıklandı

İçişleri Bakanlığı, yarın sabah 05.00'te sona erecek tam kapanma dönemi sonrası başlayacak kademeli normalleşme planını açıkladı. Buna...

Bodrum’daki 2 Bin Yıllık Şapel Turizme Kazandırılacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan ve 2 bin yıllık tarihi Gara Şapel’in kültür turizmine kazandırılması için çalışmalara başlandı.Şapelin sahibi...

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi