fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Papa Françesko, İki Yıllık Esaretin Ardından Serbest Kalan Rahiple Görüştü

Papa Françesko, 2018 yılında Nijer’de kaçırıldıktan sonra geçtiğimiz ay Mali’de serbest bırakılan İtalyan Katolik müjdeci bir rahiple bir araya geldi.

Vatican News’e konuşan 59 yaşındaki rahip, kendisini selamlayan Papa’nın sadece elini sıkmakla kalmayıp öptüğünü de söyledi. Afrika Misyonları Topluluğu üyesi Peder Pierluigi Maccalli, 17 Eylül 2018 gecesinde Nijer’de kaçırıldı. İki yıldan uzun bir süre sonra Ekim ayının ilk haftasında Maccalli ve Nicola Chiaccio, Kuzey Mali’de kurtarılan dört rehineden ikisiydi.

Macalli, Nijer’deki hizmet ederken

Maccalli, kız kardeşinin kendisini beklediği İtalya’nın Crema kentindeki evine döndü. Clementina Maccalli, kardeşinin serbest bırakıldığı sırada InBlu Radio’ya yaptığı açıklamada ‘‘Büyük bir sevinç ve mutluluk duyuyoruz. Uzun bir aradan sonra nihayet ona yeniden sarılabilirim. Kardeşimin görevi, Kutsal Kitap’ı henüz bilinmeyen yerlere götürmektir. Umut düş kırıklığına uğratmadı. İnancımız vardı ve bu bize yardımcı oldu’’ ifadelerinde bulundu.

Maccalli, Papa Françesko ile görüşmesini ‘çok çok güzel’ olarak değerlendirdi. Rahip, Papa’dan Nijer’deki Katolik Kilisesi’ni dualarında anmasını istediğini ve Papa’nın kendisini dikkatle dinlediğini söyledi. Görüşme sırasında duygulandığını belirten Maccalli, Papa Françesko’ya kilisenin duaları ve kurtuluşu için teşekkür ettiğini söyledi.

Maccalli, Papa’nın ve Kilise’nin kendisini desteklediğini, ancak kendisinin de kiliseyi desteklediğini söylediğini belirtti. Rahip, ‘‘Onun karşısında söyleyebileceğim bir şey yok. Ben sıradan bir müjdeciyim, ama bunu bana söyleyen kişi… Gerçekten söyleyebileceğim bir şey yok’’ dedi.

İki yıl süren tutsaklığı sırasında çok gözyaşı döktüğünü söyleyen Maccalli, kurak toprakları ve aynı zamanda nefretle dolu yürekleri sulaması için gözyaşlarını Rabbe dua ederek sunduğunu söyledi.

Çölde yaşamanın kendisine gerçekte neyin gerekli olduğunu hatırlattığını söyleyen rahip, ‘‘Orada bir şeyler yemenin ve içmenin gerekli olduğunu anlıyorsunuz. Ancak asıl gerekli olan şeyin güzel yemekler olmadığını görüyorsunuz. Ruhsal hayat da böyledir. Önemli olan esenlik, bağışlama ve kardeşliktir. Bir müjdeci olarak barışa, kardeşliğe ve bağışlamaya tanık olmak için her zamankinden daha istekliyim’’ dedi. (CNA)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi