24 Ekim 2021 Pazar

Papa Françesko, Kürtaj Konusunda Siyasi Davranılmamasını İstedi

Papa Françesko, kürtajın hamileliğin her döneminde bir ‘cinayet’ olduğunu, ancak Amerika’daki bazı Katolik Episkoposların konuyu pastoral bir şekilde değil, siyasi bir şekilde ele aldığını söyledi.

Slovakya’dan dönen uçakta Papa Françesko’ya, Katolik olan ABD Başkanı Biden’ın kişisel olarak kürtaja karşı olmasına rağmen, kadınların tercih hakkını desteklediği için komünyondan mahrum bırakılıp bırakılmaması gerektiği konusunda görüşü soruldu. Geçen Haziran ayında, ABD Katolik Episkoposlar Konferansı tarafından kürtaj hakkını savunan bazı Katolik politikacıların komünyondan men edilmesini öngören yeni bir yönergenin hazırlanmasına ilişkin oylama yapıldı.

Papa, ‘‘Komünyon, bir armağandır. İsa Mesih’in ve kilisesinin varlığıdır. Kürtaj ise cinayettir. Kürtajı tercih eden kişi bir yaşamı sonlandırır. Annenin gebe olduğunun bile farkında olmadığı üçüncü haftada tüm organlar gelişmeye başlıyor. Bu, bir insan yaşamı ve dönemidir. İnsan yaşamına saygı duyulması gerekiyor’’ dedi.

Teksas’ta yürürlüğe giren yasa, embriyonun kalp atışlarının duyulduğu andan, yani hamileliğin yaklaşık altıncı haftasından itibaren kürtaj yasağı getiriyor. Biden yönetimi, federal bir yargıçtan kürtajı fiilen yasaklayan yeni yasanın uygulanmasının engellenmesini talep etti.

Kilise yasası, kürtaj yaptıran Katolik bireyin otomatik olarak aforoz edildiğini bildiriyor. Ancak kişisel olarak kürtaja karşı çıksalar bile başka seçeneklerinin olmadığını söyleyen ​Katolik politikacılar hakkında net bir görüş yok. Bu durum, Amerika’daki kiliselerde sert tartışmalara neden olmaktadır.

Papa Françesko, episkoposların kürtaj konusunu siyasi bir şekilde değil, pastoral bir şekilde ele alması gerektiğini söyledi. (premierchristian)

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi