27 Ocak 2022 Perşembe

Papa Françesko, Lübnan’ın Yeniden Ayağa Kalkması İçin Yardım Edeceğine Söz Verdi

Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile görüşen Papa Françesko, ülkeyi can çekişen insana benzeterek, Lübnan’ın yeniden ayağa kalkmasına yardımcı olmak adına elinden gelen her şeyi yapacağına söz verdi.

Bir yıl süren siyasi boşluğun ardından Eylül ayında göreve başlayan Başbakan Najib Mikati ile bir araya gelen Papa, yaklaşık 20 dakika süren görüşmede ülkenin ekonomik ve sosyal sorunlarını ele aldıklarını söyledi.

2019’da derinleşen ekonomik kriz, halkın büyük bir kısmını yoksulluğa mahkûm bıraktı. Birleşmiş Milletler, sosyal felaketler konusunda uyarıda bulundu. Yayınlanan rapora göre, Lübnan’daki ailelerin yarısından fazlası yaşam koşullarının kötüleşmesi nedeniyle en az bir çocuğunun yiyecek ihtiyacını karşılayamıyor.

Papa, özel görüşmenin ardından Lübnan heyetine yaptığı konuşmada, ‘‘Lübnan, uğruna mücadele etmeye değer bir ülke’’ dedi. Papa, Luka 8. bölümde anlatılan İsa Mesih’in hayatını kaybeden 12 yaşındaki kızı dirilttiği hikâyeye değindi. İsa, anne babasına kızın sadece uyuduğunu söyledi ve verdiği buyrukla kız ayağa kalktı. Papa Françesko, ‘‘Rab’bin Lübnan’ın elinden tutup ‘kalk’ demesi için dua ediyorum. Ülke, tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşıyor. Lübnan’ın yeniden ayağa kalkması için dua ediyorum ve Lübnan’a yardım eli uzatmaları için ülkelerle diplomatik olarak çalışmaya söz veriyorum’’ dedi.

Devam eden krizler nedeniyle ülkenin para birimi yüzde 90 değer kaybetti ve yoksulluğun artması nedeniyle birçok Lübnanlı göç etmek zorunda kaldı. Mikati’nin hükümeti, yaklaşık bir yıl süren ve krizi daha da derinleştiren siyasi çatışmaların ardından kuruldu.

Papa Françesko, Beyrut limanında 200 kişinin ölümüne ve milyarlarca dolarlık hasara yol açan patlamanın yıldönümünde Lübnan’ı ziyaret edeceğine söz verdi. (premierchristian)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi