10 Mayıs 2021 Pazartesi

Papa Françesko, NBA Oyuncularıyla Bir Araya Geldi

Beş NBA oyuncusu ve oyuncular derneği yetkilileri, sosyal adalet ve ekonomik eşitsizlik konularında konuşmak üzere Vatikan’da Papa Françesko ile özel olarak bir araya geldi. 

Papa, düzenli olarak episkoposlara, eğitimcilere ve yardım gönüllülerine ev sahipliği yapıyor, ancak sporcularla bir araya gelmesi sık gerçekleşmiyor.

Ziyaret, Vatikan’ın oyuncular derneğine yaptığı davetin ardından gerçekleşti. Toplantıya Ulusal Basketbol Oyuncuları Derneği’nin yönetici direktörü Michele Roberts ile dernekte aktif olan oyunculardan Kyle Korver, Sterling Brown, Anthony Tolliver, Marco Belinelli ve Jonathan Isaac katıldı. 

Toplantı, önümüzdeki hafta ligin eğitim kamplarının açılacak olmasıyla birlikte aceleyle gerçekleşti. Oyuncular, Pazar gecesi Amerika Birleşik Devletleri’nden uçakla Roma’da iniş yaptıktan sonra saatler içinde Papa ile bir araya geldi.

30 dakikalık toplantıdan sonra, oyuncular ve yetkililer, muhabirlerle gerçekleştirdikleri video görüşmelerinde hala şaşkın görünüyordu. Roberts, ‘‘Bunun gerçekten gerçekleştiğinden hâlâ emin değilim’’ dedi.

Oyuncular sırayla Papa ile konuştu. Ziyaret, birkaç siyahi Amerikalının polis tarafından öldürülmesinden sonra sosyal adaleti geliştirme çabalarına ilişkin küresel farkındalığı artırmada fırsat sağladı.

Brown ve Korver, Ağustos ayında işi bırakmayı başlatan Bucks takımının oyuncularıydı. Bucks oyuncuları, Blake’in Kenosha, Wis’te vurulmasının ardından önceden planlanmış bir play-off maçına katılmayı reddetti. Protestoları hızla diğer takımlara ve spor dallarına yayıldı. Sahalarda Black Lives Matter (Siyahilerin Hayatı Önemlidir) ifadesi yer aldı. Oyuncuların ve antrenörlerin çoğu, milli marşlar sırasında diz çöktü.

Korver, ‘‘Vatikan’a gelme ve deneyimlerimizi Papa ile paylaşma fırsatı bulduğumuz için son derece mutluyuz. Samimiyeti ve bu konuları tartışma isteği teşvik ediciydi’’ dedi. Roberts ise, toplantının oyuncuların seslerinin gücünü onayladığını söyledi.

Haziran ayında, Papa Françesko, Amerika Birleşik Devletleri’ni saran toplumsal kargaşayı büyük bir endişe ile izlediğini söylemişti. Papa, ‘‘Irkçılığa ve ayrımcılığa hiçbir şekilde tahammül edemeyiz veya görmezden gelemeyiz’’ sözleriyle yaşananları kınamıştı.

Papa Françesko, 2013’te göreve gelmesinden bu yana kilisenin vurgusunu yoksulluk, göç ve eşitlik gibi sosyal adalet meselelerini ele almaya yöneltti. Papa, kardeşlik ve sosyal dostluk üzerine bir yansıması olan ‘Brothers All’ başlıklı Ekim ansikalinde, ‘‘Irkçılık, hızla mutasyona uğrayan ve ortadan kaybolmak yerine saklanıp bekleyen bir virüstür’’ ifadelerinde bulundu.

San Antonio Spurs’un oyuncu Belinelli, Papa ile İtalyanca konuşabilen tek oyuncuydu. Toplantı sırasında oyuncuların ve Papa’nın maskesiz olduğu görüldü. Oyuncular toplantıya katılma kararını kolaylıkla verdiklerini söyledi. Isaac, ‘‘Papa ile buluşacaksın ve Roma’ya gidebiliyorsun. Bu hayatta bir kez yaşanacak bir deneyim, öyleyse neden gitmeyesin?’’ ifadelerinde bulundu. Roberts, ‘‘Bu ziyaret, yaptığınız işin bir fark yarattığına dair onaylama hissi veren bir şey’’ dedi. 

Papa Françesko’nun üst düzey bir futbol kulübü olan San Lorenzo de Almagro’nun hayranı olduğu biliniyor. 

Korver, sporun davranışları modellemenin ve başkalarına liderlik etmenin bir yolu olduğunu söyledi. Yolculuktan önce Papa hakkında bir şeyler okuduğunu söyleyen Tolliver, ‘‘Aslında tahmin ettiğimden daha rahat birisiydi’’ dedi. Tolliver, Papa’nın oyunculara Harlem Globetrotters’ı izlemeyi ne kadar sevdiğini anlattığını ve hatta bir mizah duygusu uyandırdığını söyleyerek, ‘‘Papa, şaka yaptığında bu gelmiş geçmiş en komik şey, değil mi?’’ dedi. (nytimes)

Patrik Sahak II’den Anneler Günü Mesajı

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Anneler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Patrik Sahak II, kendi sosyal medya...

“Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü” Türkiye’ye Verildi

Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından verilen ve en saygın müzecilik ödüllerinden olan "Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nde Çanakkale'deki...

Öğrencilerin Dörtte Birinden Fazlası Kiliseye Gitmiyor

Yeni bir anket, lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 30'unun, koronavirüs salgını öncesinde de kilise hizmetlerine katılmadığını...

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi