fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Papa Françesko, NBA Oyuncularıyla Bir Araya Geldi

Beş NBA oyuncusu ve oyuncular derneği yetkilileri, sosyal adalet ve ekonomik eşitsizlik konularında konuşmak üzere Vatikan’da Papa Françesko ile özel olarak bir araya geldi. 

Papa, düzenli olarak episkoposlara, eğitimcilere ve yardım gönüllülerine ev sahipliği yapıyor, ancak sporcularla bir araya gelmesi sık gerçekleşmiyor.

Ziyaret, Vatikan’ın oyuncular derneğine yaptığı davetin ardından gerçekleşti. Toplantıya Ulusal Basketbol Oyuncuları Derneği’nin yönetici direktörü Michele Roberts ile dernekte aktif olan oyunculardan Kyle Korver, Sterling Brown, Anthony Tolliver, Marco Belinelli ve Jonathan Isaac katıldı. 

Toplantı, önümüzdeki hafta ligin eğitim kamplarının açılacak olmasıyla birlikte aceleyle gerçekleşti. Oyuncular, Pazar gecesi Amerika Birleşik Devletleri’nden uçakla Roma’da iniş yaptıktan sonra saatler içinde Papa ile bir araya geldi.

30 dakikalık toplantıdan sonra, oyuncular ve yetkililer, muhabirlerle gerçekleştirdikleri video görüşmelerinde hala şaşkın görünüyordu. Roberts, ‘‘Bunun gerçekten gerçekleştiğinden hâlâ emin değilim’’ dedi.

Oyuncular sırayla Papa ile konuştu. Ziyaret, birkaç siyahi Amerikalının polis tarafından öldürülmesinden sonra sosyal adaleti geliştirme çabalarına ilişkin küresel farkındalığı artırmada fırsat sağladı.

Brown ve Korver, Ağustos ayında işi bırakmayı başlatan Bucks takımının oyuncularıydı. Bucks oyuncuları, Blake’in Kenosha, Wis’te vurulmasının ardından önceden planlanmış bir play-off maçına katılmayı reddetti. Protestoları hızla diğer takımlara ve spor dallarına yayıldı. Sahalarda Black Lives Matter (Siyahilerin Hayatı Önemlidir) ifadesi yer aldı. Oyuncuların ve antrenörlerin çoğu, milli marşlar sırasında diz çöktü.

Korver, ‘‘Vatikan’a gelme ve deneyimlerimizi Papa ile paylaşma fırsatı bulduğumuz için son derece mutluyuz. Samimiyeti ve bu konuları tartışma isteği teşvik ediciydi’’ dedi. Roberts ise, toplantının oyuncuların seslerinin gücünü onayladığını söyledi.

Haziran ayında, Papa Françesko, Amerika Birleşik Devletleri’ni saran toplumsal kargaşayı büyük bir endişe ile izlediğini söylemişti. Papa, ‘‘Irkçılığa ve ayrımcılığa hiçbir şekilde tahammül edemeyiz veya görmezden gelemeyiz’’ sözleriyle yaşananları kınamıştı.

Papa Françesko, 2013’te göreve gelmesinden bu yana kilisenin vurgusunu yoksulluk, göç ve eşitlik gibi sosyal adalet meselelerini ele almaya yöneltti. Papa, kardeşlik ve sosyal dostluk üzerine bir yansıması olan ‘Brothers All’ başlıklı Ekim ansikalinde, ‘‘Irkçılık, hızla mutasyona uğrayan ve ortadan kaybolmak yerine saklanıp bekleyen bir virüstür’’ ifadelerinde bulundu.

San Antonio Spurs’un oyuncu Belinelli, Papa ile İtalyanca konuşabilen tek oyuncuydu. Toplantı sırasında oyuncuların ve Papa’nın maskesiz olduğu görüldü. Oyuncular toplantıya katılma kararını kolaylıkla verdiklerini söyledi. Isaac, ‘‘Papa ile buluşacaksın ve Roma’ya gidebiliyorsun. Bu hayatta bir kez yaşanacak bir deneyim, öyleyse neden gitmeyesin?’’ ifadelerinde bulundu. Roberts, ‘‘Bu ziyaret, yaptığınız işin bir fark yarattığına dair onaylama hissi veren bir şey’’ dedi. 

Papa Françesko’nun üst düzey bir futbol kulübü olan San Lorenzo de Almagro’nun hayranı olduğu biliniyor. 

Korver, sporun davranışları modellemenin ve başkalarına liderlik etmenin bir yolu olduğunu söyledi. Yolculuktan önce Papa hakkında bir şeyler okuduğunu söyleyen Tolliver, ‘‘Aslında tahmin ettiğimden daha rahat birisiydi’’ dedi. Tolliver, Papa’nın oyunculara Harlem Globetrotters’ı izlemeyi ne kadar sevdiğini anlattığını ve hatta bir mizah duygusu uyandırdığını söyleyerek, ‘‘Papa, şaka yaptığında bu gelmiş geçmiş en komik şey, değil mi?’’ dedi. (nytimes)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi