24 Nisan 2024 Çarşamba

Papa Françesko, Paskalya Ayini’nde Gazze’de Ateşkes Çağrısında Bulundu

Papa Françesko, geleneksel Paskalya ayininde ​​Gazze’de ateşkes çağrısında bulundu. Papa, Avrupa ve Orta Doğu’daki çatışmalara değinerek savaşı kınadı. Ukrayna’daki savaşla ilgili olarak, her iki tarafın da “esir takası” yapması gerektiğini söyledi ve dünya liderlerini “savaşı bitirecek rüzgarları güçlendirmeye” çağırdı.

Papa, “derhal ateşkes” çağrısını yinelerken, “Gazze’ye insani yardıma erişimin sağlanması” ve “rehinelerin derhal serbest bırakılması” çağrısında da bulundu.

UKRAYNA’YI DA UNUTMADI

Ukrayna’daki savaşla ilgili olarak, her iki tarafın da “esir takası” yapması gerektiğini söyledi ve dünya liderlerini “savaşı bitirecek rüzgarları güçlendirmeye” çağırdı.

ÇOCUKLAR GÜLMEYİ UNUTTU

Papa ayrıca “gıda güvensizliği ve iklim değişikliğinin etkilerinden” muzdarip olanlara yardım çağrısında bulundu ve “siyasi sorumluluğu” olan herkesten insan kaçakçılığı belasını durdurmalarını istedi.

Konuşması sırasında savaşla baş eden çocukların “gülmeyi unuttuklarını” vurguladı.

PAPA’NIN SAĞLIĞI MERCEK ALTINDA

Papa Françesko, sağlığının kötü olması nedeniyle son etkinlikleri atlamak veya konuşmalarını ertelemek zorunda kalmıştı ve Vatikan’ın açıklamasına göre, hafta sonu törenleri için “sağlığını korumak” amacıyla Kutsal Cuma ayini son dakikada iptal etmişti.

Papa, perşembe gününden bu yana Kutsal Hafta ayinlerine başkanlık ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda testler için hastaneye kaldırılan Papa, soğuk algınlığı, grip veya bronşit nöbetleri geçirdiği zamanlarda bazı konuşmalarının okunması için de yardımcılarından destek aldı.

KUTSAL HAFTA YOĞUNLUĞU

Papa Françekso, herhangi bir Papa için yılın en yoğun zamanı olan Kutsal Hafta ve Paskalya’ya mümkün olduğu kadar tam katılım gösterme kararlılığını da gösterdi.

(Kaynak: NTV)

İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde Paskalya Kermesi

Paskalya Bayramı hazırlıkları sürerken, İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde de geçtiğimiz hafta sonu “Paskalya Kermesi” düzenledi. Pazar Ayini...

Episkopos Kayyal, Pazar Vaazında: “Liderlik ve Şöhret Kilisede Değer Görmez”

Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği 10. Yuhanna’nın bereketi ile İskenderun’da bulunan Lübnan Dağı Peygamber İlyas Patrikhanesi...

Episkopos Kayyal, İskenderun’da Çocukları da Unutmadı

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde gerçekleştirilen Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Episkopos Kayyal, İskenderunlu Gençlerle Kahvaltıda Buluştu

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde yapılacak Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi