2 Aralık 2021 Perşembe

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu’ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı’nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’ olabileceğine dair umudunu dile getirdi.

Rusya’da Katolikler için Apostolik Yönetimlerin kuruluşunun 30. yıldönümü vesilesiyle verilen mesajda, Papa, bizleri Mesih’te birleştiren kilise cemaatini destekleme arzusuyla ruhsal varlığın güvencesini paylaştı. Tüm cemaatin herkesle bir araya gelmek için arayış içinde olmaya devam edeceğini umduğunu söyleyen Papa, ‘‘Tanıklık, Tanrı’yı hoşnut eder ve tüm toplumun ortak iyiliğine katkıda bulunur. Özellikle Hristiyan tanıklığı, en muhtaç ve ihmal edilenler başta olmak üzere, başkalarının sorumluluğunu üstlenmekte üstündür’’ dedi.

Papa, yıldönümünün sadece ‘hukuki eylemlerin’ bir hatırası olmasından ziyade, Rab’den ve inanlı kardeşlerden alınan iyiliği hatırlamak için bir an olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Papa Françesko, ‘‘Kutsal Kitap’a göre büyümek, Tanrı’nın Sözü’ne her zamankinden daha uysal olan ve umutla canlanan topluluklar olmayı arzulamak için bir fırsattır. Ayrıca sevginin yüce emrine itaat ederek, herkesle dayanışma içinde olmaktır’’ dedi.

Kilise Öz Farkındalığının Önemi

Papa Françesko, ‘‘Yıldönümü, Kilise’nin kendini yenileyebilmesi ve arındırabilmesi için öz farkındalığı beslemesinin ve Tanrı’nın yardımıyla kendini referans alma ve kutlamaya yönelik her türlü ayartıyı ortadan kaldırmasının zamanıdır’’ dedi.

Birliğe Giden Yol

Son olarak, Papa Françesko, Hristiyanların tek bir beden oluşturmak için tek bir Ruh’ta vaftiz edildiklerinin önemine dikkat çekerek, ‘‘Bu, Rab’bin yardımıyla birlik yolunda adım adım ilerlemek ve karşılıklı bilgiyi derinleştirmek için bir fırsattır. Böylece kendinizi birlik hedefine doğru ortak bir hac yolculuğunda kardeşler olarak yeniden keşfedebilirsiniz’’ dedi.

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi