24 Ekim 2021 Pazar

Papa Françesko, Sel ve Yangın Kurbanlarına Yardım Gönderdi

Papa Françesko, sel ve yangın felaketlerinden etkilenen insanlara ruhsal ve insani yardımlarını sürdürüyor. Integral İnsani Gelişim, Papa’nın yakın zamanda Yunanistan ve Güney Sudan’daki insanlara olan yakınlığını ve endişesini dile getirdiğini duyurdu.

Papa’nın Güney Sudan’a 75 bin dolar yardım gönderdiği açıklandı. Yardım, Ağustos ayında yaklaşık 12 bin kişiyi yerinden eden ve 6 bin evi yok eden şiddetli yağışlar ve sel felaketinin ardından geldi.

Selden Etkilenen Alanlar

Birleşmiş Milletler, altı eyalette yaklaşık 400 bin kişinin selden etkilendiğini tahmin ediyor. Şiddetli yağışlar, nehirlerin taşmasına yol açarak geniş alanları ve yerleşim yerlerini sular altında bıraktı.

Papa Françesko’nun yardımı Integral İnsani Gelişimi aracılığıyla Malakal Episkoposluğu’na gönderildi. Bağış, acil durum yönetimine yardımcı olacak ve episkoposluk bölgesinde etkilenenler için destek programlarına katkı sunacak.

Yangından Etkilenen Arazi

Papa Françesko, yangın nedeniyle zor zamanlar geçiren Yunanistan’daki halka maddi yardımda bulundu. Şiddetli sıcak hava dalgası, Yunanistan’ın çeşitli yerlerinde yangınlara neden oldu. Özellikle Eğriboz (Evia) Adası, Mora Bölgesi ve Attika yarımadası ciddi hasar aldı. 100 bin hektardan fazla alan yok oldu ve en az 3 kişi yaşamını yitirdi.   

Papa Françesko, Hristiyan yardım kuruluşu Caritas Yunanistan aracılığıyla 50 bin Euro’luk maddi yardımda bulundu.

Ruhsal Yakınlık

Basın açıklamasına göre, bağışların Papa Françesko’nun insanlara ve bölgelere ruhsal yakınlığını ve teşvikini göstermesi amaçlanıyor. Açıklamada, ‘‘Duaya eşlik ediyorlar ve birçok yardım kuruluşunu da içeren Katolik Kilisesi tarafından harekete geçirilen yardımın bir parçasılar’’ ifadeleri yer aldı. (vaticannews)

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi