28 Eylül 2023 Perşembe

Papa Françesko: ‘‘Tanrı’nın Yolunu Hazırlayın’’

Papa Françesko, Aziz Petrus Meydanı’nda düzenlenen Angelus kutsaması sırasında Vaftizci Yahya’nın tanıklığını paylaştı. Yahya, Yuhanna 1:30’da, ‘‘Benden sonra biri geliyor, O benden üstündür. Çünkü O benden önce vardı’’ dedi.

Yahya’nın Mesih’in yolunu hazırlayarak hizmet ruhunu yansıttığını belirten Papa Françesko, ‘‘Yahya, hizmeti sonucunda ödül veya konum bekliyor olabilirdi. Ancak o görevinin tamamlandığını belirtti. Bundan dolayı İsa’nın kendisine doğru geldiğini görünce, ‘İşte, dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu’ dedi. Yahya halka öğretilerde bulundu, öğrenciler yetiştirdi, ancak kendisini kimseye bağlamadı. Yaptıklarıyla övünmedi. Bunun yerine birçoklarının İsa’yla tanışma sevincini yaşayabilmesi için tanıklıkta bulundu ve ardından geri çekildi’’ dedi.

Papa Françesko, ‘‘Yahya’nın hizmet ruhu ve kenara çekilme eylemi, yaşamımızdaki çeşitli bağımlılıklardan kurtulmanın önemini gösteriyor. Hizmet anlayışı, kendine yarar sağlamaktan ziyade başkalarına yarar sağlamayı gerektirir. Yahya gibi bizlerde doğru zamanda geri çekilebilir ve İsa’nın yaşamlarımızdaki varlığına tanıklık edebiliriz. Hizmet ruhu, görevimi tamamladım ve artık kenara çekilip her şeyi Rab’be teslim edeceğim anlayışını öğrenmektir’’ dedi.

Geri Çekileceğimiz Zamanı Bilmek

Papa Françesko, Tanrı Sözü’nü (Müjde) duyurmak ve ibadet hizmetlerini yerine getirmek için çağrılan bir rahip gibi insanların da çeşitli rolleri olduğunu belirtti. ‘‘Bu eğitim, kişinin benliği tarafından kontrol edilmesini değil, hizmet arzusunu içerir. Geri çekileceğimiz zamanı bilmek, hizmet ruhunda büyümek için belirleyici bir adımdır’’ dedi.

Papa Françesko, yaşamlarımızda başkalarına yer vermemiz ve onları dinlememiz gerektiğini söyleyerek, ‘‘Rab’bin kulu Meryem, bağımlılıklardan kurtulmamıza, Rab’bin yolunu hazırlamamıza ve başkalarına yer açmamıza yardım etsin’’ dedi.

Ukrayna’da acı çekenler için dua edilmesini isteyen Papa, ‘‘Ukrayna’da acı çeken halkı unutmayalım. Düşüncelerimizle, yardımlarımızla ve dualarımızla onlara yakın olalım’’ dedi. (Vatican News)

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nde, Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi'nde, Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini'ne riyaset...

Hristiyan Hemşire, Dine Hakaret Suçlamaları Sorununa Değindi

Pakistan'da dine hakaret suçlamasıyla karşılaşan Hristiyan hemşire, Kuzey Amerika'da yeni bir hayata başladı.32 yaşındaki Tabitha Nazir Gill’in...

Medya, Tanrı Sözü’nü Duyurma Aracı Olarak Kullanılıyor

Hindistan'da Diyakonlar Medyayı Müjdeleme Aracı Olarak Kullanmayı ÖğreniyorSt. Peter's Papalık Enstitüsü'nden kırk diyakon, Hindistan Katolik Episkoposlar Konferansı...

Araştırma: ABD’de Kiliseye Gidenler Arasında Kürtaj Yaptıranlar Var

Yeni bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde kiliseye düzenli olarak giden her altı kişiden biri kürtaj yaptırmış,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi