4 Şubat 2023 Cumartesi

Papa Françesko: ‘‘Tanrı’nın Yolunu Hazırlayın’’

Papa Françesko, Aziz Petrus Meydanı’nda düzenlenen Angelus kutsaması sırasında Vaftizci Yahya’nın tanıklığını paylaştı. Yahya, Yuhanna 1:30’da, ‘‘Benden sonra biri geliyor, O benden üstündür. Çünkü O benden önce vardı’’ dedi.

Yahya’nın Mesih’in yolunu hazırlayarak hizmet ruhunu yansıttığını belirten Papa Françesko, ‘‘Yahya, hizmeti sonucunda ödül veya konum bekliyor olabilirdi. Ancak o görevinin tamamlandığını belirtti. Bundan dolayı İsa’nın kendisine doğru geldiğini görünce, ‘İşte, dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu’ dedi. Yahya halka öğretilerde bulundu, öğrenciler yetiştirdi, ancak kendisini kimseye bağlamadı. Yaptıklarıyla övünmedi. Bunun yerine birçoklarının İsa’yla tanışma sevincini yaşayabilmesi için tanıklıkta bulundu ve ardından geri çekildi’’ dedi.

Papa Françesko, ‘‘Yahya’nın hizmet ruhu ve kenara çekilme eylemi, yaşamımızdaki çeşitli bağımlılıklardan kurtulmanın önemini gösteriyor. Hizmet anlayışı, kendine yarar sağlamaktan ziyade başkalarına yarar sağlamayı gerektirir. Yahya gibi bizlerde doğru zamanda geri çekilebilir ve İsa’nın yaşamlarımızdaki varlığına tanıklık edebiliriz. Hizmet ruhu, görevimi tamamladım ve artık kenara çekilip her şeyi Rab’be teslim edeceğim anlayışını öğrenmektir’’ dedi.

Geri Çekileceğimiz Zamanı Bilmek

Papa Françesko, Tanrı Sözü’nü (Müjde) duyurmak ve ibadet hizmetlerini yerine getirmek için çağrılan bir rahip gibi insanların da çeşitli rolleri olduğunu belirtti. ‘‘Bu eğitim, kişinin benliği tarafından kontrol edilmesini değil, hizmet arzusunu içerir. Geri çekileceğimiz zamanı bilmek, hizmet ruhunda büyümek için belirleyici bir adımdır’’ dedi.

Papa Françesko, yaşamlarımızda başkalarına yer vermemiz ve onları dinlememiz gerektiğini söyleyerek, ‘‘Rab’bin kulu Meryem, bağımlılıklardan kurtulmamıza, Rab’bin yolunu hazırlamamıza ve başkalarına yer açmamıza yardım etsin’’ dedi.

Ukrayna’da acı çekenler için dua edilmesini isteyen Papa, ‘‘Ukrayna’da acı çeken halkı unutmayalım. Düşüncelerimizle, yardımlarımızla ve dualarımızla onlara yakın olalım’’ dedi. (Vatican News)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi