2 Aralık 2021 Perşembe

Papa Françesko, Yardım Çalışmaları İçin Rahibelere Teşekkür Etti

Papa Françesko, 21. Genel Dönem vesilesiyle Pazartesi günü Vatikan’da ”Hayırsever Kız Kardeşler” topluluğunu karşılayarak, yardım işlerindeki çabaları için rahibelere teşekkür etti. Papa, lider olarak seçilen rahibeyi karşılayarak, kendisine ‘huzurlu ve bereketli’ bir hizmet yaşamı diledi.

Papa, ziyaretlerinin Rahipler Meclisi (Sinod) açılışıyla aynı zamana denk geldiğini söyleyerek, ‘‘Kilise olarak Ruhani Meclis’te büyümek için üstlendiğimiz vaat, aynı zamanda ‘Kutsanmış Hayat Enstitüleri’ için güçlü bir teşviktir. Adanmış kişiler olarak, İsa ve On İkiler ile birlikte yürüyen, hizmeti paylaşan ve özel bir katkıda bulunan kadın varlığının bir devamı olduğunuzu düşünmek beni hoşnut kılıyor’’ dedi.

Rahibelerin Katkıları

Kız kardeşlere ruhani yolculuğa nasıl katıldıklarını soran Papa, bu sorunun hazır bir cevabı olmadığını, ancak dönemin temasının uygun bir cevap içerebileceğini belirtti.

21. Genel Dönem teması: ‘Marta’nın endişesi ve Meryem’in dinlemesiyle Beytanya’dan yeniden başlamak’ olarak belirlendi.

Marta ve Meryem

Papa Françesko, Marta ve Meryem’in, İsa Mesih’in ve Onikilerin hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Temanın ‘endişe’ ve ‘dinleme’ kelimeleriyle daha fazla anlam ifade ettiğini söyleyerek, ‘‘Kutsal kız kardeşler olan Marta ve Meryem’in örneğini izleyebilirseniz, Kilise’nin yolculuğuna değerli bir katkıda bulunmaya devam edeceksiniz. Bunun için yaşamlarını feda eden birçok kız kardeşin tarihiyle kelimelerin değil, eylemlerin efendisisiniz’’ ifadelerini kullandı.

Papa Françesko son olarak, ‘‘Bu, Kilise’yi inşa eder ve onu yardımseverliğin yolu olan İsa Mesih’in yolunda yürümesine katkıda bulunur’’ dedi. (vaticannews)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi