21 Nisan 2021 Çarşamba

Papa Françesko’nun Kitabı Belgesel Oldu

Papa Françesko’nun, iki yıl önce yazdığı ‘Papa Francis, My Idea of Art’ adlı kitabından esinlenerek yapılan belgeselde Papa, sanat hakkındaki fikirlerini paylaşıyor.

Yapılan açıklamaya göre; film, sanat üzerine ‘Kutsal Baba’nın kişisel düşüncelerini aktarırken, sanatın ne olduğunu ve olması gerektiğini örneklendiriyor. Yakın zamanda vizyona girmesi beklenen belgesel altı farklı dilde hazırlandığı belirtiliyor. Vatikan Müzeleri’nin prodüksiyonunu yaptığı belgeselde Vatikan Müzeleri, Aziz Petrus Meydanı, Vatikan Bazilikası ve Sistine Şapeli’ne geniş yer veriliyor.

kiliselerin çağdaş sanatı müjde amaçlı kullanmasını isteyen Papa Françesko, Sanat Fikrim yani My idea of Art adlı belgeselinde, Katolik Kilisesi liderlerine sanat hakkındaki düşüncelerini paylaşma şansını tanıyor.

Vatikan Müzeleri en misafirperver ve en güzel yer ve kapıları dünyaya açılmalı diyerek kendi kitabında anlatan Papa, fakirlerin ödeme yapamamaları kilisenin etkileyici sanat koleksiyonunu görmelerini engellememelidir diye belirtiyor. Papa Françesko, aynı zamanda kilisede sanatın müjdeleme gücünü kullanarak modern sanatçılarla yakından çalışmak istiyor.

Vatikan müzeleri müdiresi Barbara Jatta, ‘Merhamet sanatı Papa’nın düşüncesidir ve bu sanatı besleyen alçak gönüllüktür.’ diyor. Belgesel Vatikan Müzeleri, Aziz Petrus Bazilikası ve Aziz Petrus Meydanı’nda sanata rehberlik eden bir gezinti tadında işleniyor.(ÖK)

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi