fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Papa Françesko’nun Ziyaretinin Merkezinde Çocuklar ve Gençler Yer Alıyor

Papua Yeni Gine ve Solomon Adaları Katolik Episkoposlar Konferansı genel sekreteri Peder Giorgio Licini’ye göre, Papa Françesko’nun 6-9 Eylül tarihleri arasında Papua Yeni Gine’ye yapacağı ziyaretin merkezinde çocuklar ve gençler yer alacak.

Gençlerin ziyarette merkezi bir rol oynayacağını söyleyen Peder Licini, ‘‘Ziyarete gençlerin katılım düzeyi oldukça yüksek. Papua Yeni Gine’de her şey oldukça genç: Kilise, ülke ve uygarlık tarihi yakın bir geçmişe dayanıyor’’ dedi. Papa Françesko’nun ziyaret kapsamında genç kızların kaldığı sığınma evini ziyaret etmesi ve ardından Baro köyünde inşa edilmesine yardım ettiği okulun personellerini ve öğrencilerini selamlaması bekleniyor.

Peder Licini, ‘‘Port Moresby’de gençler eğitim ve istihdam olanaklarından yoksun. Ailelerin parçalanması suç oranını artırıyor. Katolik Kilisesi, eğitim ve sağlığın yanı sıra aile hayatı, çocukların korunması ve geliştirilmesi ile aile içi şiddet konularına odaklanmaktadır’’ dedi.

Ziyaretin son gününde Port Moresby’deki şehir stadyumunda gençlik festivali düzenlenecek. Caritas Papua Yeni Gine’de adalet, barış, yardım ve kalkınma için mücadele eden Isabella Saleu, Papa Françesko’nun ziyaretinin ülkedeki Katolikler adına ruhsal bir deneyim olacağını söyledi. Saleu, ‘‘Dünyanın biz gençlere ve onu daha yaşanabilir kılma adına mücadelemize ihtiyacı var. Kilise, sadece Müjde’yi yaymakla kalmadı. Aynı zamanda okulların, hastanelerin ve yardım merkezlerinin kurulmasına destek oldu. Papa Françesko’nun ziyareti, ulus olarak ilerlemeye devam etmemize yardımcı olacak’’ dedi.

Papua Yeni Gine’de halkın yüzde 98’inden fazlası Hristiyan. Katolikler ülke nüfusunun yüzde 25’ini (4 milyon) oluşturuyor. 

Papa Françesko, Papua Yeni Gine’yi ilk kez ziyaret edecek. Papa II. John Paul, 1984 ve 1995 tarihlerinde ülkeyi ziyaret etmişti.

(Kaynak: Catholic News Agency)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi