21 Nisan 2021 Çarşamba

Papa, gençleri terör olaylarına tepkisiz kaldıkları için kınadı

Papa Françesko, Dünya Gençlik Günü için gittiği Polonya’da, gençlerin önünde yaptığı bir konuşmasında Dünya’yı vurmuş savaşları ve yıkıcı terör olaylarını kınadı. Gençleri başkalarının acılarını önemsemeye çağırdı.

Papa, beş günlük Polonya gezisini Pazar günü sonlandırdı. Krakow’daki Asisili Francis Kilisesine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi ve huzur için dua etti.

“Teröristlerin kalplerine dokunun, bu onların kötü faaliyetlerinin farkına varmalarını sağlar ve onları barış ve iyiliğe sürükleyebilir.” dedi. Yaşam için saygı, insan onuru, her şeye rağmen inanç, köken, zenginlik ve fakirlik için dua etti.

Papa Françesko, Çarşamba günü başladığı ziyaretinde,  Fransa’da şüpheli radikal militanlar tarafından öldürülen yaşlı rahiple ilgili diğer saldırıların kanıtı “dünya savaşlarıdır ve bunlar din yüzünden olmamıştır.” şeklinde konuştu.

Papa, kilisenin dışında şehirdeki büyük bir alana giderek Krakow’daki yüzbinlerce gence Uluslararası Katolik Gençlik Buluşması’nda konuşma yaptı.

Orada temsili mücadelenin hikâyesi adlı dansı izledikten sonra, Halepli bir genç temsilci tarafından söylenen sözleri duydu savaş ve kurtarılmak  “Tanrı neredesin? Gerçekten var mısın? Papa Françesko cevap olarak, gençlere Suriye için ve savaş olan diğer yerler için dua etmelerini istedi. “Son olarak, biz kardeş kanı akıtmanın meşrulaştırılamayacağını fark edebiliriz.” dedi. Başkalarının acılarını uzakta kalmayan insanları teşvik ederek “yaşadığımız bu zamanda gençlere ‘hımbıl’ demeyin” dedi.

PAPA SADE YAŞAM İSTEDİ

Papa, 30 Temmuz Cumartesi günü erkenden Polonyalı rahiplere yaptığı konuşmasında sade bir hayat yaşamalarını hatırlattı ve onlara, ihtiyacı olan insanlara ve Dünyevi hırslarından çekinenlere odaklanmalarını söyledi.

Vaazda, onlara iki parçalı yaşama ve kapalı bir hayat yaşamaya öncülük etmeyin çağrısında bulundu. “Kendi içinizde korku ya da kolaylığa müsaade etmeyin.” dedi. Bazı medya yorumcuları Polonyalı kilise liderlerini yaşam tarzlarıyla suçladı.

Papa Françesko, modern tapınakta rahmetli Papa 2. John Paul’u andı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgalciler tarafından dönemin başpiskoposunu çalıştırmaya zorladıkları yer olan Krakow’un eteklerine taş ocağı yapılmasını söyledi. 1980’li yıllarda Polonyalı başpiskopos komünist yönetimi savunuyordu. 13 Mayıs 1980 tarihinde Türk tetikçi Mehmet Ali Ağca tarafından Vatikan’da  Aziz Petrus meydanında vuruldu.(SG)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi