21 Nisan 2021 Çarşamba

Papa, İlk Doğuş Sahnesini Ziyaret Etti

Papa Françesko, Pazar günü Assisili Aziz Françesko’nun İsa Mesih’in doğumunu anmak için 1223’te yaptırdığı ilk yemlik sahnesinin bulunduğu İtalyan kasabası Greccio kentine gelerek ‘Admirabile Signum’ isimli Apostolik mektubu sunmak üzere ziyarette bulundu.

Mektubun anlamı, ‘Hayret uyandıran, büyüleyici görüntü’ anlamına geliyor. Papa, İsa’nın doğumunun tasvirini, Tanrı’nın vücut bulma gizeminin basit ve sevinçli bir ilanı olarak yorumladı.

Aziz Françesko, 1223 yılında Greccio kasabasını ziyaret ettiğinde orada gördükleri Beythlehem kırsalını hatırlattı. Françesko, saman dolu bir yemlik bularak, içine öküz ve eşek yerleştirdi. Bir rahip burada komünyon aynini yönetti ve gelenek bu şekilde başladı. Papa, ‘‘Aziz Françesko, Tanrı’nın gizemini sadelikle betimleyerek, harika bir iş çıkardı. Onun öğretisi, bugün inancımızın güzelliğini basit ama doğru bir şekilde sunuyor’’ açıklamasında bulundu.

Kutsal Vadi Tapınağı’nda toplanan cemaate konuşan Papa, yemlik sahnesinin sadeliği yeniden keşfetmeye davet olduğunu söyledi. ‘‘Burada fazla kelimelere gerek yok. Gözlerimizin önündeki sahne, gerekli olan şeyi kavramamız için ihtiyaç duyulan bilgeliği ifade ediyor. Yemlik, telaşlı hayatımızın ortasında sessizliği ve dua anlarını bulmayı hatırlatıyor. Sessizlik, ahırda yoksulluk içinde doğan Tanrı’nın Oğlu bebek İsa’nın yüzünün güzelliğini düşünmektir’’ dedi.

Papa Françesko, ‘‘Doğuş sahnesi, inancımızın büyük gizemini gösteren basit ve büyüleyici bir görüntüdür. Tanrı, insanlığı ve yaşamlarımızın her noktasında bizleri seviyor ve bizi yalnız bırakmıyor. Noel’i düşünmek, Tanrı’nın alçakgönüllülükle çizdiği manevi yolculuğa çıkmak gibidir. Bize olan sevgisiyle bizden biri gibi oldu. Öyle ki,bizler de O’nunla birlikte olabilelim’’ ifadesinde bulundu.

Papa, ‘‘Beythlehemli çobanlar gibi olalım. Gidin ve Tanrı’nın verdiği işareti görün ve kabul edin. Bu, yüreklerimize hüzün yerine sevinç getirecektir” dedi.

Noel’in anlamını çocuklarımızla ve torunlarımızla paylaşmamız gerektiğine vurgu yapan Papa, “Doğuş sahnesinin nasıl düzenlendiğinin bir anlamı yok. Önemli olan, hayatımıza nasıl konuştuğudur. Bu eşsiz sahne, çocukluğumuzdan başlayarak, hayatımızın her aşamasında, İsa’yı düşünmeyi, Tanrı’nın sevgisini deneyimlemeyi, Tanrı’nın bizlerle olduğunu ve O’na inanmamız gerektiğini öğretiyor” açıklasında bulundu.

Papa sözlerini, ‘‘Bebek İsa’ya bakın ve oğlunu eşi Yusuf ile beraber yemliğe yatıran Meryem’i tanıyın. Çünkü handa yer yoktu. İmkansız gibi görünüyor. Ancak bu doğru. Tanrı bir bebek olarak aramıza geldi. Bu şekilde sevgisinin büyüklüğünü ortaya çıkarmak istedi. Tanrı kollarını açarak, gülümsüyor. O’nun gülüşü, geceyi aydınlatsın, sevgisizliği kaldırsın ve Tanrı tarafından sevildiğine inananların yüreğine sevinç getirsin” temennisiyle bitirdi.(VaticanNews)

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi