27 Eylül 2022 Salı

Papa, Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Başkanı ile Görüştü

Papa Françesko, Patrik Kirill’le görüşmesi öncesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nin güçlü önderlerinden Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi Başkanı Volokolamsk Metropoliti Anthony ile görüştü.

Papa Françesko, Rus Ortodoks Patriği Kirill ile önümüzdeki ay yapılması beklenen zirve öncesinde, Cuma günü Rus Ortodoks Kilisesi’nin ikinci en güçlü lideri Metropolit Anthony ile bir araya geldi.

Bu görüşme, Budapeşte ve Macaristan Metropoliti Hilarion’un Haziran ayında Moskova Patrikhanesi’yle yaşadığı anlaşmazlık sonrasında ani bir kararla görevden alınmasından bu yana Volokolamsk Metropoliti Anthony’nin Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi Başkanı olarak ilk görüşmesi oldu.

Vatikan’da yapılan bu özel görüşmede konuşulanlara dair hiçbir ayrıntı verilmedi.

Papa, 13-15 Eylül’de Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da dini liderler kongresine katılacak ve burada Rusya Patirği Kirill ile görüşmeyi umduğunu söyledi.

Kongreye ev sahipliği yapan Kazak organizasyonunun başkanı Bulat Sarsenbayev, Astana Times’a Patrik Kirill’in orada olacağının doğrulandığını belirtti.

Patrik Kirill’in Rusya-Ukrayna savaşındaki duruşu Vatikan’la arasının açılmasına ve bazı yerel Ortodoks Kiliseleri’nin Rus Ortodoks Kilisesi ile bağlarının kopmasına yol açan bir iç isyana yol açmıştı.

Bu çatışmayı, “acımasız ve anlamsız bir saldırganlık savaşı” olarak nitelendiren Papa Françesko, Patrik Kirill ile 14 Haziran’da Yeruşalim’de görüşmeyi planlamış, ancak Vatikan diplomatlarının tavsiyesi üzerine iptal etmişti.

Geçen ay Reuters’e verdiği bir röportajda Papa Françesko, 30 Temmuz’da Kanada’dan döndükten sonra Kiev’i ziyaret etmek istediğini ve aynı zamanda barışı desteklemek için tercihen önce Moskova’ya gitmek istediğini vurguladı. (Premier Christian)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi