21 Nisan 2021 Çarşamba

Papa, Sri Lanka’da insan haklarına saygı çağrısı yaptı

Papa Francis, bir haftalık Asya turunun ilk durağı olan Sri Lanka’da insan haklarına saygı, kapsayıcılık ve adalet çağrısında bulundu.

Ülkenin yeni Devlet Başkanı Maithripala Sirisena tarafından karşılandığı başkent Colombo’daki uluslararası havaalanında kısa bir açıklama yapan Papa, “Yıllar süren iç savaşın ardından Sri Lanka’nın yeniden inşa edilmesi çok önemli bir olay. Ama daha da önemli olan insan onurunun korunması, insan haklarına saygı duyulması ve bu süreçte toplumdaki her bir bireyin kapsanmasıdır” dedi.

Sri Lankalı yetkililere, 25 yıl süren etnik sivil savaşın açtığı yaraların sarılması için gerçeğin peşinden gitmeleri çağrısında bulunan Papa Franciscus, “Bu, ülkede adalet ile birliğin sağlanması ve toplumun yaralarının sarılması için büyük önem taşıyor. Dökülen bunca kandan sonra barış ancak kötülüğün iyilikle yok edilmesi, uzlaşma ve dayanışma değerlerinin toplumda korunmasıyla sağlanabilir” ifadesini kullandı.

Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde, Hint Okyanusu’nda yer alan Sri Lanka’da 1983’ten 2009’a kadar devam eden iç savaşta yaklaşık 100 bin kişi yaşamını yitirmiş, yüz binlercesi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

İç savaşın izlerini hala taşıyan ülkede geçen hafta yapılan devlet başkanlığı seçimini muhalefetpope sri lankain adayı ve eski Sağlık Bakanı Maithripala Sirisena kazanmıştı. Sirisena, seçim kampanyasında eski Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa’yı demokratik olmayan politikaları nedeniyle sert bir dille eleştirmişti.

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi