21 Nisan 2021 Çarşamba

Papa’dan “Dinler İçin Birleşmiş Milletler” önerisi

Papa Francis, eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüştü. Sabah yapılan görüşmeye dair Vatikan’dan yapılan resmi açıklamada, iki liderin gündeminde barış ile dinlerin rolü konularının olduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre Vatikan’daki görüşmede Peres, Papa’ya günümüzde çatışmaların eskiden olduğu gibi ulusal nedenlerden değil dinlerin bahane edilmesinden kaynaklandığını söyledi ve bir nevi “dinler için Birleşmiş Milletler” organizasyonu kurulması fikrinden söz etti.

Görüşme öncesi Vatikan’a yakınlığıyla bilinen “Famiglia Cristiana” dergisinde röportajı çıkan İsrail’in eski cumhurbaşkanı Peres, “İnancı adına öldürdüğünü söyleyen bu teröristlere karşı en iyi şekilde itiraz etmenin yolu Birleşmiş Milletler’in dini versiyonunu oluşturmak. Çünkü pek çok insan bunlar gibi değil. Onlar sadece kendi dinlerinin pratiklerini yerine getiriyor ve öldürmeyi akıllarına bile getirmiyorlar” dedi.

Eskiden savaşların, çatışmaların ulusal gerekçelerden kaynaklandığını ifade eden Peres, günümüzde daha çok dini sebeplerin öne çıktığını söyledi ve tarihte “ilk kez Papa’nın, diğer dinlerin mensuplarının da saygısını kazanpapa peresarak dinleri bir araya getirdiğini” ifade etti. Peres, bu nedenle kendisinin de Papa’ya böyle bir öneride bulunduğunu belirtti.

İki lider, son olarak haziran ayında Papa’nın çağrısıyla Vatikan Bahçeleri’nde yapılan “Ortadoğu’da Barış Duası”nda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İstanbul Ekümenik Patriği Bartholomeos ile bir araya gelmişti. Tarihi barış duasında liderler, bölgede barış için üç semavi dinin dünyaya geliş sırasına göre kendi dillerinde dua etmiş ancak bu önemli etkinliğin hemen ardından İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırıları Ortadoğu barış sürecine darbe vurmuştu.

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi