21 Nisan 2021 Çarşamba

Papa’dan göçmenler için çağrı

Göçmenlere verdiği özel önemle bilinen Papa Francis, Roma’da yaşanan göçmen gerginliği sonrasında resmi kurumlara, göçmenler konusunun öncelikli olarak ele alınması gerektiği çağrısında bulundu.

Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus meydanına bakan çalışma ofisinin penceresinden pazar günleri yaptığı Angelus Duası’nda Papa, semt sakinlerinin bölgelerinde hırsızlık ve suç olaylarının göçmen merkezinde kalan göçmenlerden kaynaklandığını ileri sürmesiyle başlayan ve son günlerde şiddet eylemlerine sahne olan Roma’nın Tor Sapienza semtindeki olaylara değindi.

Roma’daki gerginliğin benzerlerinin, Avrupa’nın diğer kentlerinde de zaman zaman görüldüğüne dikkati çeken Papa Francis, “Sosyal bir aciliyet olarak beliren bu durum karşısında her seviyeden tüm resmi kurumları bu konuyla öncelikli olarak uygun şekilde yüzleşmeye davet ediyorum. Aksi takdirde durumun daha da yozlaşma riski var” dedi.

Ruhani lider, “Hristiyan cemaati bu konuyla somut bir biçimde ilgilenmeli” diyerek çatışma kültüründen çok buluşmanın ön planda olması gerektiğini ifade etti.

“Tansiyonu yükseltmeyin. Şiddetin her türlüsüne karşıyız” diye konuşan Papa Francis, kapsayıcı güvenli bir birliktelik oluşturmak, şüphe ve ön yargıların önüne geçebilmek için birbirini dinlemenin, diyaloğun, birlikte ppope11rojeler geliştirmenin önemine vurgu yaptı.

Göçmen konusundaki hassasiyetiyle bilinen Papa Francis, Papalık makamına seçildiği Mart 2013’ten birkaç ay sonra ilk gezisini 8 Temmuz 2013 tarihinde İtalya’nın Afrika’dan mülteci akınına uğrayan Lampedusa Adası’na yapmış ve burada yaşanan trajediye dünyanın dikkatini çekmişti.

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi