22 Nisan 2021 Perşembe

Papa’dan işkenceye karşı sert tepki ve mafyaya afaroz

Papa Francis, işkencenin her türlü halini kınadığını belirtirken, İtalyan mafyasını aforoz etti.

Papa Francis, Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Meydanı’na bakan çalışma ofisinin penceresinden yaptığı pazar duasında inananlara seslendi. 26 Haziran tarihinin Birleşmiş Milletler İşkence Görenlerle Dayanışma Günü olduğunu anımsatan Papa, “İnsanlara, işkence yapmak çok ciddi, ölümlü bir günah. İşkencenin her türlü halini sert şekilde kınıyorum” dedi.

İşkenceye kınayan ve sert şekilde karşı çıkan Papa Francis, dün de İtalya’nın güneyindeki Calabria Bölgesi’ne apostolik bir ziyaret gerçekleştirerek, buradaki hakim kriminal suç örgütü “N’drangheta” hakkında sert açıklamalarda bulundu.

Papa, N’drangheta için “Onlar, mafya gibi iyi yolda olmayanlardır. Onlar, Tanrı birliği içinde olmayanlardır. Onlar, aforoz edilenlerdir” dedi. N’drangheta’nın kötülüğe ibadet eden, ortak iyiyi hor kullanan bir yapı olduğunu belirten Papa, “Bu kötü ile mücadele edilmelidir. Bu, uzaklaştırılmalıdır. Buna karşı hayır denmelidir” ifadelerini kullandı.

Kilisenin organize supopeçla mücadeleye tüm gücüyle destek vereceğini ifade eden Papa, daha çok vicdan eğitimi yapmaları gerektiğini, bunu gençlerin istediğini, bunu da inançla sağlayabileceklerini dile getirdi.

Papa’nın sözleriyle sert şekilde yüklendiği N’drangheta örgütü Calabria Bölgesi’ndeki uyuşturucu trafiği ile organize suç konusundaki kötü siciliyle biliniyor.

Öte yandan, İtalya Başbakanı Matteo Renzi de, sosyal paylaşım sitesi twitter’den yazdığı iletisinde, Papa’ya Calabria ziyareti ve burada sarf ettiği sözler nedeniyle teşekkür etti.

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi